Długie jesienne i zimowe wieczory są dobrą okazją do spotkań ze znajomymi, a skoro wydarzenia towarzyskie lubimy celebrować, to przygotujmy grzańca, który doskonale sprawdzi się na takie okazje i rozgrzeje zmarznięty organizm, a jednocześnie będzie świetnie smakował.
Wiele osób marzy o tym, by chłodne jesienne i zimowe wieczory spędzić w miłej atmosferze, najlepiej przy kominku. Kiedy na dworze deszcz i ziąb, warto zaprosić przyjaciół na wyśmienity grzaniec, do którego dodaje się rozmaite składniki, uzyskując w ten sposób pyszny smak. Przepisów na grzaniec jest wiele, prezentujemy więc najciekawsze z nich.
Tradycyjny
Podstawą każdego grzańca jest piwo, dlatego wybierzmy nasz ulubiony gatunek, np. jasne, jak Jasne Okocimskie warzone przez Okocim. Dodajemy do niego 4-5 sztuk goździków, małą laskę cynamonu, kilka plastrów świeżego, obranego imbiru, ćwiartkę pomarańczy i 2-3 łyżki miodu. Do garnka wlewamy piwo, a następnie dokładamy do niego poszczególne przyprawy. Na tym etapie nie dodajemy całej pomarańczy, ale wyciskamy z niej tylko sok – miąższ ze skórką umieszczamy w osobnym naczyniu. Na średnim ogniu podgrzewamy zawartość garnka, pamiętając o tym, by nie doprowadzić piwa do wrzenia. Przed podaniem możemy do napoju dolać miodu. Następnie przelewamy grzaniec do kufli, dokładamy goździki i plasterki pomarańczy. Możemy również kupić gotową mieszankę do grzańca, ale nie daje ona tak wyrazistego smaku. Oprócz wspomnianych składników niektórzy dodają również szczyptę kardamonu. Warto podkreślić, że grzaniec jest doskonały na przeziębienia, poprawia krążenie krwi i wspomaga walkę organizmu z zarazkami. Istnieje również prostsza wersja grzańca, czyli piwo grzane z miodem. Do gotującego się piwa wystarczy dodać łyżkę miodu.
Piwo grzane z miodem, sokiem malinowym i cytryną
Kolejną wersją grzańca, która sprawdzi się też w przypadku przeziębienia, jest wersja z miodem, sokiem z malin i cytryną. Do gotującego się w garnku piwa dodajemy plaster cytryny, 1,5 łyżki miodu – może być spadziowy – i 1,5 łyżki soku malinowego. Wariant ten jest doskonały dla tych, którzy lubią słodsze smaki, a nie przepadają za przyprawami korzennymi czy goździkami.
Z jajkiem
Innym ciekawym rozwiązaniem jest podanie grzańca z jajkiem. Żółtka z dwóch jaj ucieramy w sporym naczyniu po wcześniejszym dodaniu do nich łyżki cukru – tak jakbyśmy przygotowywali kogel-mogel. Następnie podgrzewamy w garnku piwo, dodajemy do niego przyprawy i dwie łyżki miodu. Kiedy grzaniec jest gotowy, wlewamy do niego utartą masę z żółtek i cukru. Na grzanym piwie powstanie dużo piany.
Któryś z przedstawionych przepisów na pewno przypadnie wam do gustu, a może zainspiruje kogoś do skomponowania własnej oryginalnej receptury na wyborny grzaniec…