Na naszej redakcyjnej skrzynce pocztowej pojawia się coraz więcej pytań na temat aranżacji małej łazienki. Zebraliśmy te, które budzą najwięcej waszych wątpliwości i poprosiliśmy ekspertów o wyczerpujące odpowiedzi.
Eksperci o aranżacji wnętrza małej łazienki
1. Zamiana kabiny z prysznicem na dopływ liniowy/punktowy
Pytanie zadała: Gosia_1988
„[…] panujemy właśnie generalny remont naszej małej łazienki. Mój mąż chce, abyśmy zrezygnowali z tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz słuchawki z odpływem liniowym. Ja nie chcę się zgodzić w obawie o zalaniu łazienki. Proszę o pomoc!”
Odpowiedź naszego eksperta:
Droga Gosiu, jeśli tylko dopływ będzie wykonany w odpowiedni sposób, nie ma obaw co do tego, że łazienka zostanie zalana. Możecie skorzystać z pomocy fachowca, jeśli nie wiecie pod jakim kątem poprowadzić odpływ lub obawiasz się, że mąż nie poradzi sobie z właściwym wyprofilowaniem posadzki (woda musi swobodnie spływać w stronę odpływu).
Mimo że tego typu instalacja bywa bardzo kosztowna we wdrożeniu, to zmianę na pewno odczujecie. Zyskacie znacznie więcej miejsca – szczególnie, jeśli zrezygnujecie z wydzielenia strefy kąpieli jako takiej, np. korzystając z tafli szkła hartowanego, a przeciwległą ścianę (przeciwległą do słuchawki) pokryjecie płytkami z fugą epoksydową.
2. Ciemna i jasna łazienka: jaka będzie odpowiednia?
Pytanie zadała: Michalina Błaszczyk
„Ostatnio dużo naczytałam się, że mała łazienka powinna być urządzona w ciemnych kolorach. Jak to możliwe? Przecież ciemny kolor tłamsi wnętrze i potęguje wrażenie ciasnoty. Zupełnie tego nie rozumiem.”
Odpowiedź naszego eksperta:
Michalino, prawdopodobnie przeczytałaś poradę specjalisty wyjętą z kontekstu. Ciemne powierzchnie rzeczywiście zmniejszają optycznie wnętrze, ale tylko pod warunkiem, że są matowe.
Z kolei monochromatyczne barwy, ale połyskujące dają doskonałe złudzenie wolnej przestrzeni; szczególnie, jeśli połączyć je z odpowiednio intensywnymi oprawami oświetleniowymi.
- Dotyczy to nie tylko frontów mebli, ale wszystkich innych elementów wyposażenia, a w tym także płytek ściennych, armatury łazienkowej, dozowników do mydła, wieszaków i pozostałych – mówi nam ekspert sklepu z akcesoriami łazienkowymi Sanco Design.
3. Mała łazienka rzeczywiście wymaga wentylacji?
Pytanie zadała: Żaneta
„W naszej łazience nie ma jako takiego systemu wentylacji. Mąż cały czas przekonuje mnie, że po wyjściu spod prysznica powinnam zostawiać otwarte drzwi tak, aby z wnętrza mogła ujść wilgoć. Nie przepadam za tym, bo w łazience nie ma żadnego grzejnika i po chwili jest bardzo zimo. Dlaczego mojemu mężowi tak bardzo zależy na regularnym wietrzeniu?.”
Odpowiedź naszego eksperta:
Rację musimy przyznać mężowi. Żaneto – jeśli w twojej łazience nie ma żadnego systemu wentylacyjnego, tj. ani mechanicznego, ani grawitacyjnego, wnętrze powinno być regularnie wietrzone.
Skraplająca się na posadzce, ścianach i suficie wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Przyjmuje się, że niewielka łazienka o wielkości do 10 metrów kwadratowych powinna być wyposażona w wentylator o przepustowości przynajmniej 50 metrów sześciennych na każdą godzinę.
W małej łazience dobrze sprawdza się też podwieszane WC czy umywalka stawiana na blat. Wtedy zyskujemy trochę cennego miejsca. Ja mam takie rozwiązanie z ceramiką Hall z Roca.