Czerwona na odchudzanie, zielona dla zdrowia, biała na wyjątkowe okazje, a czarna na co dzień. O czym mowa? Oczywiście o herbacie.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Wpływ na popularność herbaty mają zarówno jej właściwości, jak i duża ilość dostępnych rodzajów. Dzięki wspomnianej różnorodności herbata jest w stanie sprostać gustom smakowym niemalże każdego konsumenta. Wśród najczęściej spożywanych rodzajów herbaty należy wymienić odmianę czarną, zieloną, czerwoną oraz białą.
Czarna herbata to odmiana, po którą chętnie sięgamy w godzinach porannych. Dzięki dużej zawartości teiny wykazuje działanie silnie pobudzające i pozwala z nową energią wkroczyć w kolejny dzień. Proces produkcji czarnej herbaty rozpoczyna się od etapu zakładającego więdnięcie liści. W następnej kolejności ma miejsce skręcanie i utlenianie. Ostateczną fazą produkcji herbaty jest suszenie liści. Po zapakowaniu trafiają one do hurtowni, skąd następnie rozwożone są do sklepów, by finalnie trafić do kubków miliardów osób na całym świecie.
Zielona herbata, której przypisywana jest największa ilość właściwości zdrowotnych, pochodzi z tego samego drzewa, co jej czarna odmiana. Skąd więc tak duża różnica w smaku i kolorze naparu? Wynika ona z procesu przetwórstwa, który nie dopuszcza do fermentacji liści. W praktyce zielona herbata wykazuje działanie oczyszczające i moczopędne. Przyspiesza ona także metabolizm, a ponadto znacząco spowalnia procesy starzenia się całego ludzkiego ciała. Z tego względu bywa określana „źródłem życia”.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Czerwona herbata zawdzięcza swój kolor specjalnie przeprowadzonemu procesowi krótkiej fermentacji. Wspomniany proces wpływa także na charakterystyczny, ziemisty smak napoju. Czerwona herbata polecana jest głównie osobom zmagającym się z nadwagą. Zwiększa ona spalanie tłuszczu, znacząco przyspieszając metabolizm organizmu. Ponadto pobudza proces wytwarzania soków trawiennych i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Biała herbata to bezsprzecznie najdroższy ze wszystkich rodzajów dostępnego suszu. Wpływ na cenę oraz kolor napoju ma wyjątkowy sposób produkcji. Drzewa herbaciane, z których powstać ma biała odmiana, zostają odizolowywane od promieni słonecznych. Dzięki temu rozwijające się listki niemalże natychmiast więdną, by finalnie stać się suszem białej herbaty. Filiżanka tego wyjątkowego napoju wykazuje działanie silnie pobudzające i odmładzające. Ponadto stanowi ona skuteczną obronę przed chorobami nowotworowymi.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Warto dodać, że każda z powyżej opisanych odmian, posiada szereg właściwości zdrowotnych. O wpływie herbaty na ludzki organizm, sposobie przetwórstwa liści i pochodzeniu suszu, można również poczytać na stronie www.herbata.info.