Bóle brzucha to częsta dolegliwość osób w każdym wieku. Mogą być powodowane stresem, zatruciem pokarmowym, niewydolnością jelit czy wrzodami. Rozpoznanie przyczyny jest podstawą skutecznego działania – warto wiedzieć, jak postępować w przypadku podstawowych dolegliwości żołądkowych.
Rodzaje bólu brzucha
Ból brzucha to bardzo szerokie pojęcie, które może obejmować różne obszary naszego ciała i wymagać całkowicie odmiennego postępowania. Wyróżnić możemy cztery podstawowe rodzaje dolegliwości.
Ogólny ból żołądka obejmuje więcej niż połowę brzucha i trudno nam określić dokładne miejsce. Pojawia się zazwyczaj w przypadku tak zwanej „grypy żołądkowej”, może być także objawem niestrawności. Jego przyczyną może być również nadmierne nagromadzenie gazów. Drugim rodzajem bólu jest punktowy ból brzucha. Pojawia się w konkretnym miejscu, wskazując na problemy z jednym z organów – żołądkiem, wątrobą, wyrostkiem. Trzeci rodzaj, skurczowy ból brzucha, ustępuje zazwyczaj po około 24 godzinach i nie wiąże się z poważnymi chorobami. Natomiast kolkowy ból pojawiający się falami może oznaczać obecność kamieni nerkowych lub żółciowych.
Najczęstsze dolegliwości żołądkowe
Ból żołądka bardzo często wiąże się z niewłaściwą dietą, stresem i życiem na wysokich obrotach. Niestrawności oraz powstawaniu wrzodów żołądka sprzyja palenie papierosów, częste picie kawy i nadużywanie alkoholu. Szkodliwe są także tłuste i bardzo pikantne potrawy. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale także to, jak jemy. Spożywanie posiłków w pośpiechu i stresie, nieregularne posiłki, objadanie się tuż przed snem, kiedy głodne i zmęczone wracamy do domu – wszystko to prowadzi nie tylko do zaburzenia metabolizmu, ale także do różnego rodzaju chorób żołądka. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, zrezygnować z używek i wygospodarować chwilę na spokojny posiłek, dzięki czemu unikniemy wielu przykrych i bolesnych dolegliwości układu pokarmowego. Koniecznie pamiętajmy o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – picie wody zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej, wspomaga metabolizm, zapobiega odwodnieniu. Jeśli ból żołądka pojawia się sporadycznie, możemy poradzić sobie samodzielnie. W aptece znajdziemy cały wachlarz leków o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Większość środków możemy kupić bez recepty. W przypadku długotrwałego, nawracającego bólu lepiej będzie zwrócić się do lekarza, który po zdiagnozowaniu przyczyn zaleci odpowiedni sposób postępowania.
Ostry brzuch
Niestety nawet gdy dbamy o zdrowe, regularne odżywianie, może przytrafić nam się jedna z chorób określanych zbiorczo „ostrym brzuchem”. Nagłe, szybko postępujące objawy mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego i wymagają interwencji chirurgicznej. Wśród omawianych dolegliwości wymienić należy między innymi niedrożność jelit, perforację przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego czy ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Każda z tych chorób charakteryzuje się ostrym, punktowym bólem. W przypadku nagłego pojawienia się dolegliwości o silnym natężeniu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Ból brzucha może wynikać z wielu różnych przyczyn: poczynając od stresu, poprzez niewłaściwe żywienie, na poważnych chorobach kończąc. Aby cieszyć się komfortem i zdrowiem układu pokarmowego, warto dbać o higieniczny tryb życia, a w przypadku nagłego bólu niezwłocznie konsultować się z lekarzem specjalistą.