Sprzedaż komputerów w Polsce systematycznie rośnie. Obecnie, kiedy laptopa możemy otrzymać już za złotówkę w ramach umowy podpisywanej z dostawcą internetu, a centra handlowe kuszą nas coraz częstszymi promocjami, komputery przenośne stały się niemal tak popularne jak jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe.
Warto zatem zastanowić się nad tym kto i gdzie nabywa tego rodzaju sprzęt, a także w jakim celu. Pora na krótką analizę rynku i tego, co Polacy robią z ciężko zarobionymi pieniędzmi inwestując w sprzęt komputerowy.
Okazuje się, że najczęściej sięgamy po laptopy znanych marek, które kojarzą się nam z bezawaryjnością. Coraz częściej też zwracamy uwagę na warunki gwarancji oraz czas pracy baterii i design. Sprzęt do 2500zł kupują zazwyczaj osoby młode i te w wieku średnim. Użytkownicy korzystają z dobrodziejstw internetu oraz mniej wymagających programów, pakietów biurowych i sporadycznie gier.
Urządzenia droższe, powyżej 3 tysięcy złotych za model nabywają najczęściej osoby pracujące na co dzień z programami graficznymi, a także zapaleni komputerowi gracze i wszyscy ci, dla których przede wszystkim liczy się wydajność zakupionego sprzętu i możliwość jego dalszej rozbudowy.
Netbooki kupują przeważnie kobiety oraz użytkownicy, którzy potrzebują niewielkiego, przenośnego sprzętu, który umożliwiłby im pracę w terenie, podczas wyjazdów, a także osoby, dla których liczy się czas pracy baterii i serfowanie po internecie. W przypadku netbooków zazwyczaj nie zwracamy uwagi na możliwości rozbudowy, a sam sprzęt jest drugim bądź nawet trzecim komputerem w domu.
Netbooki kupujemy za gotówkę i przez internet, natomiast notebooki najczęściej korzystając z promocji w centrach handlowych i na raty.
Coraz częściej zwracamy też uwagę na producenta sprzętu. Tym samym najpopularniejsze modele, to obecnie laptopy Dell, HP i Lenovo. Dla wielu z nas najbardziej liczy się jednak cena, a dopiero w dalszej kolejności wydajność i design danego produktu.