Wstydliwą chorobę jaką jest rzeżączka, niestety wciąż uważa się za powszechną na świecie. Wywołują ją gram-ujemne bakterie Neisseria gonorrhoeae, czyli dwoinki rzeżączki.(1) Przeczytaj, jakie objawy mogą świadczyć o chorobie, jak przebiega jej leczenie oraz co zrobić, aby uniknąć zachorowania.
Rzeżączka – objawy u mężczyzn i kobiet
Choć wiele kobiet uważa, że rzeżączka to infekcja pochwy, objawy związane z chorobą dotyczą nie tylko narządów rodnych. To niebezpieczna choroba, która może zaatakować odbytnicę, gardło, oczy, a w niewielkim odsetku przypadków przyczynia się też do rozsianego zakażenia.
U mężczyzn rzeżączka atakuje cewkę moczową, a do jej objawów należą: ropny wyciek oraz ból, który nasila się podczas oddawania moczu. W rzadkich przypadkach u chorych występuje tkliwość i obrzęk najądrzy bądź zapalenie żołędzi. Co ważne, w jednym na dziesięć przypadków nie stwierdza się żadnych objawów infekcji.(2)
U kobiet przebieg bezobjawowy rzeżączki jest znacznie częstszy i dotyczy ponad 50% przypadków. Choroba może mieć jednak postać rzeżączkowego zapalenia szyjki macicy, a sygnałami, które o nim świadczą, są ropne upławy, pieczenie, ból podbrzusza. Gdy natomiast dwoinki rzeżączki wywołują ostre zapalenie cewki moczowej, charakterystyczne są ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, zaczerwienie ujścia cewki moczowej oraz ropna wydzielina (czasami z obecnością śluzu).(1,2,3)
U niektórych chorych występują objawy w innych miejscach ciała. Mogą także wystąpić pieczenie lub świąd odbytu, śluzowa wydzielina albo/i zaburzenia oddawania stolca. Gdy rzeżączka atakuje gardło, wówczas większość chorych nie odczuwa żadnych objawów, jednak mogą wystąpić: zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebiennych i gardła, ropna wydzielina na migdałkach i tylnej ścianie gardła.(2)
Bardzo poważną, lecz rzadką postacią choroby, która częściej dotyka kobiety, jest rozsiane zakażenie rzeżączkowe. Rozwija się wtedy, gdy drogą krwi dochodzi do rozsiewu bakterii w organizmie. Wówczas pojawiają się: gorączka, bóle stawów i zmiany skórne (krosty z zapalną obwódką), umiejscowione głównie na dłoniach i stopach.(1,2)
Co ważne, rzeżączka może przenieść się na dziecko podczas porodu i wywołać u niemowlęcia rzeżączkowe zapalenie spojówek, które u dorosłych występuje sporadycznie. W ciężkich przypadkach, jeśli zapalenie nie jest leczone, zajmuje rogówkę i może upośledzić wzrok dziecka.(2)
Leczenie rzeżączki i przebieg terapii
Leczenie rzeżączki może być trudne i długotrwałe, gdyż Neisseria gonorrhoeae ma niezwykłą zdolność do nabywania odporności na antybiotyki. Nie oznacza to jednak, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jeśli masz objawy choroby lub miałaś kontakt z zakażonym partnerem, jak najszybciej zgłoś się do lekarza (nawet jeśli nic Ci nie dolega). Po potwierdzeniu infekcji konieczne jest leczenie antybiotykiem pod okiem specjalisty. Przebieg terapii zależy od postaci choroby oraz zajętego organu.
Po zakończeniu antybiotykoterapii musisz zgłosić się na test, który potwierdzi wyleczenie infekcji. To konieczne, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że bakterie są odporne na dany antybiotyk i wówczas należy zastosować inne metody. Co ważne, do czasu całkowitego wyleczenia zachowaj całkowitą wstrzemięźliwość oraz poinformuj partnera o ryzyku zakażenia i konieczności zgłoszenia się na badanie. Zignorowanie leczenia grozi przewlekłą postacią rzeżączki oraz powikłaniami.(1,3)
Pamiętaj, że zdrowie intymne jest bardzo ważne i nie warto ignorować objawów, takich jak obrzęk, pieczenie, upławy, zaczerwienienie. W aptekach dostępne są środki, które pomagają je łagodzić, np. Tantum Rosa. Jednak jeśli stan zapalny utrzymuje się długo, ma nawroty, towarzyszy mu wysypka i inne nietypowe objawy, koniecznie udaj się do lekarza.
Jak zapobiegać rzeżączce?
Podstawą jest zachowanie higieny przez oboje partnerów. Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu. Nie istnieją też żadne domowe sposoby na walkę z tego typu zakażeniami, dlatego nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do specjalisty.
Przypisy
- Bignell C. i wsp. Europejskie zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne w rzeżączce u dorosłych, 2012. Przegl Dermatol 2014, 101, 168–178
- Maciejewska J. Rzeżączka. https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/73414,rzezaczka Data dostępu: 11.07.2018
- Conrad Stoppler M. Gonorrhea in Women. www.medicinenet.com/gonorrhea_in_women/article.htm Data dostępu: 11.07.2018