Choć w wielu domach strych jest miejscem odwiedzanym sporadycznie, trudno nie docenić korzyści płynących z jego posiadania. Mając jednak na uwadze fakt, że nie zaglądamy do niego zbyt często, powinniśmy zastanowić się, czy warto zajmować cenną przestrzeń dodatkowymi schodami.
Oczywiście nie ulega wątpliwości, że nie możemy całkowicie zrezygnować z wejścia na poddasze, lecz nie ma też potrzeby, by schody strychowe miały szczególnie reprezentacyjny charakter. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się schody składane, które, gdy ich nie używamy, chowa się w specjalnej skrzyni montowanej w otworze wyciętym w stropie.
Zalety składanych schodów strychowych
Składane schody strychowe będą szczególnie polecane w domach, w których poddasze nie zostało zaadaptowane na pomieszczenie użytkowe. Jako że strych zazwyczaj odwiedzamy okazjonalnie, nie musimy inwestować w drogie, okazałe i szerokie schody.
Wśród najważniejszych atutów tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim dużą oszczędność miejsca, a ponadto zdecydowanie niższe koszty w porównaniu z montażem tradycyjnych schodów. Co więcej, są one całkowicie bezpieczne, a zarazem wygodne w użytkowaniu, mimo że nie są przeznaczone do codziennego korzystania.
Jak wyglądają składane schody strychowe?
Składane schody strychowe to nic innego, jak składana drabinka, którą po złożeniu możemy ukryć w specjalnej skrzyni umieszczonej w stropie. Dzięki takiej konstrukcji, na co dzień widzimy wyłącznie klapę umieszczoną w suficie, która nie zaburza estetyki panującej w pomieszczeniu.
Tego rodzaju schody strychowe mają najczęściej konstrukcję drewnianą, stalowo-drewnianą, stalową lub aluminiową. Przeciętnie ważą od 25 do 40 kilogramów, wytrzymując obciążenie do około 120 kilogramów.
Elementy składanych schodów strychowych
Standardowo tego typu model schodów składa się z drabinki, skrzyni oraz klapy. Drabinka może być wykonana z różnych materiałów, niemniej do jej produkcji stosuje się zazwyczaj lekkie drewno. Drabinka mogą tworzyć trzy lub cztery elementy, które następnie łączy się ze sobą zawiasami. Ze względu na sposób rozkładania drabinki, możemy wyróżnić modele wysuwane, łamane bądź harmonijkowe.
Skrzynia, w której chowamy złożoną wcześniej drabinkę, praktycznie zawsze wykonywana jest z drewna. Jej wymiary dostosowane są oczywiście do rozmiaru schodów, lecz muszą odpowiadać również wielkości wnęki.
Ostatni element konstrukcji, czyli klapa, także wykonywana jest przede wszystkim z drewna. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się płytę wiórową, stolarską lub HDF. Co ważne, jeśli mamy nieocieplany strych, przed zamontowaniem warto odpowiednio ocieplić klapę.
Dodatkowe akcesoria
Niekiedy składane schody strychowe są dodatkowo wyposażone w poręcz. Choć początkowo może ona wydawać nam się zbędnym akcesorium, z biegiem lat z pewnością docenimy jej obecność. Innym udogodnieniem może być elektryczny mechanizm, który pozwala na pełną automatyzację procesu składania i rozkładania schodów.
Ile takie schodki kosztują tak mniej więcej.