Większość z nas troszczy się o swą skórę, a do jej codziennej pielęgnacji przywiązuje ogromną uwagę. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że i skóra głowy narażona jest na wiele problemów. Które z nich są najpoważniejsze?
fot. Pixabay CC0
Zadaniem ekspertów z La Roche-Posay, to właśnie łojotokowe zapalenie skóry głowy zalicza się do najczęstszych problemów dermatologicznych. Dlaczego właśnie ta partia skóry jest najmocniej narażona na ŁZS? Bo tam, gdzie skóra jest owłosiona, znajduje się więcej gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum sprawia, że skóra głowy szybko przetłuszcza się, a sebum staje idealną pożywką dla grzybów. Ma to swe przykre konsekwencje m.in. w postaci zbyt szybko przetłuszczających się włosów oraz problemów związanych z ich wypadaniem. Uciążliwy świąd oraz pieczenie skóry to kolejne dolegliwości, które mogą w znacznym stopniu utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych – szczególnie na tych stanowiskach, na których zadbany wygląd jest podstawą. Drapanie się po głowie, łuszcząca się skóra opadająca na ramiona oraz włosy, które mimo troskliwej pielęgnacji wciąż sprawiają wrażenie brudnych i tłustych – oto utrapienie większości kobiet, które zostały dotknięte taką przypadłością. By pozbyć się takich problemów, koniecznie trzeba sięgnąć po profesjonalne kosmetyki. Najważniejszy jest tu szampon, który ma nie tylko pielęgnować skórę i ograniczać ilość produkowanego łoju, ale też zapobiegać powstawaniu nieestetycznych łusek.
Łupież
Ten problem jest dość zbliżony do opisanego już łojotokowego zapalenia skóry, jednak tu walka z problemem jest łatwiejsza. Owszem, należy zwrócić uwagę na ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe, którego nadmiar sprzyja rozmnażaniu się grzybów. Często jednak w przypadku łupieżu głównym problemem okazuje się tak prozaiczna sprawa, jak… wybór nieodpowiednich kosmetyków czy też zbyt częste sięganie po lakiery i pianki. W wielu przypadkach zwrócenie większej uwagi na codzienną pielęgnacje skóry głowy pozwala skutecznie wyeliminować problem łupieżu. Jeśli to nie pomaga, warto skorzystać z porad dermatologa i skorzystać z tych preparatów, które od lat są cenione za skuteczne leczenie tej przypadłości.
Atopowe zapalenie skóry
To kolejna choroba, która dość często staje się przyczyną problemów ze skórą głowy. Choć w większości przypadków atakuje ona skórę w takich miejscach, jak łokcie oraz kolana, może też stanowić zagrożenie dla skóry głowy. Pękająca i swędząca skóra staje się bardziej podatna na atak bakterii, zatem i walka z tą przypadłością staje się niezwykle ważna. Niestety, bez pomocy specjalistów, skuteczna walka z AZS z góry skazana jest na klęskę. Profesjonalna kuracja dermatologiczna, w której ważne miejsce zajmują środki zmiękczające skórę, zajmuje tu bardzo ważne miejsce.
Grzybica skóry głowy
Ponieważ grzybicą nie tak trudno się zarazić, zatem i problemy z nią związane pojawiają się bardzo często. O tym, że grzybica bardzo chętnie atakuje nie tylko nasze stopy, ale i skórę głowy, pamiętać powinna każda z nas. Pożyczanie grzebienia lub szczotki, tak częste w damskim gronie, może się okazać w niektórych przypadkach początkiem problemów związanych z grzybicą. Jej leczenie jest wyjątkowo trudne, a sama grzybica wykazuje się uporem i często ponawia swe ataki. Lepiej więc w porę zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację skóry głowy i unikać tych czynników, które mogłyby stać się początkiem choroby.
Im lepiej zadbamy o skórę głowy, tym piękniejszym wyglądem będziemy się mogły cieszyć. Od tego, w jaki sposób będzie wyglądała nasza codzienna pielęgnacja tego fragmentu skóry, zależy przecież bardzo dużo. Stan skóry głowy wpływa przecież na formę naszych włosów, a te z kolei mają ogromny wpływ na nasz ogólny wygląd.