Grudkowa zmiana skórna, potocznie nazywana kurzajką, to w rzeczywistości brodawka wirusowa. Choć kurzajki nie muszą być bolesne, zwykle przeszkadza nam ich nieestetyczny wygląd. Czy istnieje prosty sposób na ich usunięcie?
Kurzajki, przypominające niewielki odcisk lub zgrubienie, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Według szacunków nosicielem wirusa może być co dziesiąty z nas, przez co kurzajki są bardzo zaraźliwe zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Wywołującym kurzajki wirusem brodawczaka możemy zarazić się przez kontakt z inną osobą, będącą jego nosicielem. Do zarażenia zwykle dochodzi w miejscach publicznych, takich jak basen, sauny, sale gimnastyczne czy łaźnie. W tym świetle przestaje dziwić, że problem kurzajek może dotyczyć nawet 10 proc. populacji.
Warto jednak zapamiętać, że wirus brodawczaka ludzkiego atakuje głównie w stanach osłabienia organizmu. Szczególnie narażone są dzieci do 12. roku życia, u których system odpornościowy zwalczający wirusy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany.
Jak właściwie rozpoznać kurzajkę?
Kurzajki dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce ich występowania. Brodawki pojawiające się na dłoniach, kolanach lub łokciach to tak zwane kurzajki zwykłe, natomiast zmiany zaobserwowane na stopach to po prostu kurzajki stóp.
Kurzajki zwykłe najczęściej przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Na pierwszy rzut oka wielu osobom przypominają nieco kalafiora. Zmiany na dłoniach, łokciach i kolanach zwykle mają biały, szary lub brązowy kolor.
Z kolei kurzajki stóp występują zazwyczaj na podeszwie lub dolnej powierzchni palców. Mają one postać twardego guzka o płaskim kształcie. Brodawki na stopach bywają dokuczliwe i mogą powodować silny ból, w rezultacie nawet utrudniając chodzenie.
Jak skutecznie usunąć kurzajki?
fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, jak pozbyć się kurzajki, powinnaś wiedzieć, że najpopularniejszą metodą leczenia tego rodzaju zmian jest krioterapia.
Zabieg krioterapii, polegający na precyzyjnym zamrażaniu brodawek, jest najczęściej przeprowadzany przez lekarzy dermatologów. Jednak obecnie możemy go też wykonać samodzielnie, ale zanim przystąpimy do domowej krioterapii, z rozwagą wybierzmy profesjonalny, wysokiej jakości produkt, zapewniający bezpieczeństwo użytkowania. Całkowite usunięcie kurzajki tym sposobem trwa przeciętnie 10-14 dni.
Inną chętnie wykorzystywaną metodą leczenia kurzajek jest terapia kwasowa. Kuracja polega na stosowaniu płynnych preparatów powstałych na bazie kwasów, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię brodawki. Specjaliści szczególnie polecają produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym. Pierwsze efekty terapii zazwyczaj widoczne są już po kilku dniach.
Czy powstawaniu kurzajek można zapobiegać?
Wcielenie w życie kilku prostych zasad może nam pomóc znacznie zredukować ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka, wywołującym kurzajki. Pamiętajmy, by nie rozdrapywać żadnych zmian na skórze, nie obgryzać paznokci i skórek, nie używać ręczników należących do innych osób, a korzystając z prysznica w miejscu publicznym, takim jak basen czy klub sportowy, zawsze zakładać klapki.