Większość z nas żyje w przekonaniu, że szybkie umycie rąk po wyjściu z toalety lub przed rozpoczęciem jedzenia pozwoli uchronić się przed zarazkami. Czy jednak umyte ręce zawsze są wolne od bakterii? Nie. Spójrzmy, od czego w istocie zależy czystość naszych rąk.
fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
Wybór mydła – podstawą zdrowia w naszych domach
Niepozorne mydło znajdziemy w każdym domu. Trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie, choć większość z nas zwykła tego środka czystości nie doceniać. Dla wielu kobiet najważniejsze jest to, by w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka mydło zawsze miało swe stałe miejsce. Niestety, sam fakt posiadania mydła i korzystania z niego nie wystarcza. Środki czystości są przecież bardzo zróżnicowane, nie tylko ze względu na zapachy czy właściwości pielęgnacyjne, ale i na swą skuteczność w zwalczaniu bakterii. Wiele kobiet decyduje się na te mydła, które ładnie pachną, a ich producenci zapewniają, że dzięki nim skóra naszych dłoni pozostanie miękka i młoda na lata.
fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
A co z bakteriami, których pozbycie się jest przecież głównym celem każdego mycia rąk? O tej kwestii myśli już znacznie mniej kobiet. A przecież wcale nie musimy wybierać pomiędzy higieną, a pielęgnacją. Większość współczesnych producentów stara się pogodzić walkę z zarazkami z troską o urodę. Dzięki takim mydełkom, jak te marki Dettol, higieniczne mycie rąk może zostać połączone z troską o delikatną skórę dłoni. Mydełka te nie tylko zabijają aż 99,9% zarazków znajdujących się na naszych rękach, ale też chronią je przed atakiem nowych. Wygodny dozownik sprawia, że nie trzeba już dotykać tradycyjnej kostki, tak często zabrudzonej przez poprzednich użytkowników. Dzięki takim środkom czystości każda z nas może też połączyć skuteczną walkę z bakteriami z pielęgnacją dłoni. W mydełkach antybakteryjnych znaleźć się mogą przecież i takie składniki, które chronią skórę przed przesuszeniem lub przynoszą ukojenie skórze podrażnionej.
Liczy się technika, czyli jak prawidłowo myć ręce?
Teoretycznie każda z nas potrafi umyć ręce. Czy jednak aby na pewno wykonujemy tę prostą z pozoru czynność w prawidłowy sposób? Niestety, tu bywa różnie. W pośpiechu często myjemy ręce niedokładnie, pozostawiając na pozornie umytych dłoniach masę zarazków. Ten drobny błąd może mieć poważne konsekwencje w postaci takich chorób, jak grypa lub też zatrucie pokarmowe. Lepiej zatem poświęcić dodatkową minutkę i umyć ręce dokładnie. W jaki sposób? To proste! By pozbyć się możliwie jak największej liczby zarazków, należy na zwilżone ręce nanieść odrobinę mydła, a następnie – przez mniej więcej minutę pocierać dynamicznie swe dłonie. Nie można zapominać o palcach oraz o przestrzeni pomiędzy nimi, nie można też pominąć grzbietów dłoni. Bardzo ważnymi punktami są koniuszki palców oraz paznokcie, w rejonie których zarazki gromadzą się wyjątkowo chętnie. Dopiero w chwili, gdy każdy skrawek naszych dłoni zostanie dokładnie namydlony, można opłukać ręce pod bieżącą wodą i osuszyć czystym (lub papierowym) ręcznikiem.
Minuta – tyle czasu wystarczy poświęcić na to, by dokładnie oczyścić dłonie z zarazków i uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętajmy o tym, gdyż tylko dokładne mycie rąk sprawi, że będą one naprawdę czyste.