Obecnie polskie prawo reguluje umowy, zawierane na zasadzie franczyzy w Ustawie Prawo o Działalności Gospodarczej z dnia 19 lutego 1999 roku, w której wszyscy zainteresowani mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Sama franczyza nie posiada z góry narzuconej formy, jeśli chodzi o układ umowy.
Są jednak wyszczególnione poszczególne punkty, jakie franchising obejmuje i jakie muszą zostać w umowie określone. Ma to na celu ochronę zarówno franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. Franchising to działalność, która jest szansą dla wielu młodych, którzy nie są w stanie rozkręcić biznesu w całości samodzielnie.
Dlatego tak ważne jest, by przepisy prawne dokładnie określały zasady funkcjonowania i warunki, jakie muszą zostać spełnione, by franczyza przebiegała zgodnie z obowiązującym prawem.
Głównie uwagę zwraca się na przestrzeganie zasad antymonopolowych i na przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji, ponieważ na franchising decydują się najczęściej duże korporacje, które na rynku mają już swoje miejsce i które poprzez rozwój swojej sieci chcą zdominować rynek.
Franczyza posiada jeszcze jedną cechę, która jest uregulowana prawnie – wszystkie jednostki powinny oferować klientom identyczne ceny.
Dopuszcza się minimalne różnice, jednak założenie jest takie, że bez względu na to, w jakim mieście klient uda się na obiad do McDonald’s, w każdym za taką samą sumę pieniędzy, będzie mógł nabyć takie same produkty. Ma to ogromny wpływ na opinię i przywiązanie klientów do danej marki, a także na ich lojalność.