Mięta, borówka amerykańska, drzewka bonsai, hodowla ekologicznych kur, to tylko niektóre z pomysłów, jakie z ogromnym powodzeniem wdrażają na terenach wiejskich polscy rolnicy. Od lat nasze jabłka uznawane są za jedne z najlepszych w całej Europie. To samo dotyczy truskawek, rzepaku czy buraków. Sprawdź, jak inwestują rolnicy w Polsce, którzy generują największe zyski.
Inwestycje w polską wieś
Znaczna poprawa sytuacji gospodarczej na terenach wiejskich widoczna jest od czasów, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Fakt, że z jednej strony właśnie wtedy ogromna liczba mieszkańców wsi wyemigrowała na Zachód. Z drugiej jednak rolnicy od początku mają szansę otrzymywania dotacji unijnych, dzięki którym otrzymują środki finansowe na rozwój swoich gospodarstw.
Dzisiaj polska wieś przeżywa wzmożony rozwój. Dotacje, ale też kredyty dla rolników sprawiły, że mieszkańcy wsi wrócili do kraju i to w ojczyźnie chcą zarabiać na swoje utrzymanie. Nie da się ukryć, że inwestycje w maszyny, zwierzęta, rośliny i nieruchomości na terenach wiejskich sprawiły, że miejsca poza wielkimi aglomeracjach również są w pełni cywilizowane i nowoczesne.
Kredyty dla rolników coraz bardziej dostępne
Nie da się ukryć, że wpływ na rozwój polskiego rolnictwa mają łatwo dostępne kredyty dla rolników. Okazuje się, że banki komercyjne działające na terenie naszego kraju, proponują rolnikom naprawdę preferencyjne warunki takich zobowiązań. Rolnicy muszą na przykład spłacać jedynie ratę kapitałową, a okres trwania umowy kredytowej zostaje korzystnie wydłużony.
Priorytetem nadal jest zdolność kredytowa rolnika, ale dzisiaj odpowiednim zabezpieczeniem może być ziemia, jaką posiada. Znacznym potencjałem wykazują się też same biznes plany inwestycyjne, które rolnicy przedstawiają w instytucjach bankowych. Dzięki temu na tego rodzaju wsparcie finansowe liczyć mogą także młodzi rolnicy, którzy dopiero ukończyli szkołę rolniczą i stawiają pierwsze kroki na zawodowej ścieżce na wsi.
Potencjał polskiej ziemi
Czy wiesz, że tereny rolne w naszym kraju charakteryzują się doskonałą jakością gleby? Dzięki temu możliwe są na nich uprawy rozmaitej roślinności. Polscy rolnicy coraz częściej inwestują w nietypowe hodowle. O ile do tej pory najczęściej hodowane były u nas ziemniaki czy buraki, tak dzisiaj stawia się na ekologiczne uprawy borówki amerykańskiej czy mięty.
Zmienia się też podejście w kwestii hodowli zwierząt. W tym przypadku również stawia się na ekologię. Coraz częściej kredyty dla rolników przeznaczane są na stworzenie gospodarstwa, na którym hodowla obywa się w zgodzie z naturą, bez chemii i w poszanowaniu zwierząt.
Prognozy na przyszłość
W Polsce nadal najwięcej gospodarstw rolnych to takie, które obejmują nie więcej niż 2 hektary ziemi. Specjaliści potwierdzają jednak, że najbardziej rozwojowe, ale i dochodowe są duże przedsiębiorstwa rolne, które charakteryzują się co najmniej ziemią rolną o powierzchni 20 hektarów.
Polscy rolnicy wzorują się na tych, którzy swoje gospodarstwa prowadzą w Niemczech, Francji czy Holandii. Dzięki temu priorytetem staje się zakup ziemi i tworzenie biznesów na dużych terenach. Jeśli polscy rolnicy nadal będą rozwijać się w tak dużym tempie, już niedługo dościgniemy autorytety.