Moda na szczupłą, wysportowaną sylwetkę sprawiła, że coraz większa grupa ludzi interesuje się zasadami zdrowego żywienia. W trosce o swój organizm i dobro zwierząt, wiele osób rezygnuje z jedzenia mięsa, przechodząc na dietę wegetariańską, a w niektórych przypadkach, na dietę wegańską. Na czym polega stosowanie tych dwóch diet?
Wegetarianizm
Według stosujących go osób, wegetarianizm to nie tylko dieta, ale również filozofia życia, opierająca się na umiłowaniu przyrody, fascynacji zasadami zdrowego żywienia oraz określonych poglądach dotyczących odżywiania. Wegetarianie znani są z niejedzenia mięsa, również tego pochodzącego od ryb i owoców morza. Podstawą są warzywa i owoce, które uzupełniać należy składnikami odżywczymi pochodzącymi z nabiału i produktów zbożowych. Zdrowa dieta wegetariańska zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy.
Dieta wegetariańska jest zdrowa dla organizmu ludzkiego, pod warunkiem, że osoba ją stosująca przestrzega kilku zasad. Przede wszystkim pamiętać należy, że dieta musi dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Musi więc być różnorodna, co w praktyce oznacza spożywanie w ciągu miesiąca co najmniej 60 różnych produktów. Wśród nich powinny znaleźć się produkty zbożowe, najlepiej z grubego przemiału, warzywa i owoce – codziennie około 800 g, nasiona roślin strączkowych, np. ciecierzyca, groch lub bób; nabiał, ziołowe herbaty, woda w ilości 2-3l dziennie, soja oraz pestki, np. dyni lub słonecznika, i orzechy.
Weganizm
Weganizm jest radykalną odmianą wegetarianizmu. Zgodnie z zasadami diety wegańskiej, stosująca ją osoba nie może spożywać mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Codzienne posiłki składają się więc z produktów zbożowych, owoców i warzyw. Weganie jedzą również rośliny strączkowe i oleiste, grzyby, orzechy i glony morskie. Do produktów spożywanych najrzadziej należą miód, cukier oraz napoje ciepłe, czyli kawa i herbata.
Dieta wegańska jest bardzo zdrowa, ale tylko wtedy, kiedy posiłki są odpowiednio zbilansowane. Dlatego tak ważne jest stosowanie gotowych przepisów na dania wegańskie, które zostały skomponowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Pomóc mogą książki kucharskie, np. Jadłonomia, która jest jedną z najpopularniejszych książek z przepisami diety wegańskiej.
W diecie wegańskiej równie ważny jak składniki jest sposób przygotowania potraw. Ograniczyć należy smażenie na rzecz gotowania i duszenia. Niemal wszystkie składniki najlepiej spożywać na surowo, bowiem każda obróbka termiczna oznacza utratę witamin i wartości odżywczych.
Przejście z dotychczasowej diety na dietę wegańską powinno przebiegać powoli, bez gwałtownego odstawienia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Ogólnie również w każdej innej diecie warto zastępować jak najczęściej warzywa gotowane surowymi. Azjaci robią tak zupy, że leją bulion do surowych warzyw. Całkiem inaczej to smakuje, ale to kwestia przyzwyczajeń.