Skóra naturalna jest szlachetnym materiałem, który wymaga właściwej pielęgnacji. Dzięki temu ulubione torebki skórzane będą wyglądały niemal jak nowe, pomimo upływu lat. W niektórych przypadkach skuteczne są sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie oraz impregnację galanterii skórzanej, ale czasami konieczne staje się zainwestowanie w odpowiednie preparaty, które dadzą lepsze efekty. Trzeba tylko pamiętać, aby środki czyszczące i konserwujące oraz metody pielęgnacji dobierać właściwie do rodzaju i koloru skóry, aby nie uszkodzić jej powierzchni.
fot. eobuwie
Czyszczenie i odświeżanie
Podczas czyszczenia torebek ze skóry zawsze należy używać miękkich szmatek, które nie uszkodzą jej powierzchni. Delikatną skórę łatwo można zarysować, a zamsz i nubuk zbyt mocno przetrzeć. Ważne jest też, aby nie przemoczyć skóry i nie suszyć zbyt gorącym powietrzem. Produkty ze skóry należy przecierać lekko wilgotną szmatką i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Zachowanie tych zasad podczas czyszczenia pozwoli uniknąć nieestetycznych, wytartych plam, przebarwień, zarysowań i pęknięć na skórze.
Jedną z najlepszych i najprostszych metod na przemycie skóry jest użycie mydła oliwkowego z ciepłą wodą. Świetnie sprawdzi się także woda z odrobiną octu. Takie roztwory nie niszczą wyrobów ze skóry, ponieważ delikatnie usuwają niewielkie zabrudzenia, a mydło dodatkowo ma właściwości natłuszczające.
Sprawdzonym sposobem na usuwanie tłustych plam jest mieszanka wykonana z kilku kropli terpentyny i ubitego kurzego białka. Tak powstały preparat doskonale nadaje się do czyszczenia delikatnych skór, np. z krokodyla oraz węża. Wystarczy delikatnie wcierać go w zabrudzone miejsce.
Pleśń można usunąć wazeliną, którą trzeba wetrzeć w plamę i po kilku godzinach doczyścić szmatką. Wazelina w połączeniu z lakierem do włosów to także dobry pomysł na zlikwidowanie śladów po długopisie.
Do odświeżania torebek skórzanych można użyć soku z cebuli, który należy delikatnie wcierać w ich powierzchnię.
fot. eobuwie
Dość zaskakującym sposobem na czyszczenie torebek skórzanych może wydać się wykorzystanie do tego zwykłej gumki do ścierania. Idealnie nadaje się do usuwania zabrudzeń z bardzo jasnych skór. Ważne jest, aby gumka była biała, czysta i miękka. W sklepach dostępne są również specjalistyczne gumki oraz bloki do użycia na sucho, które nadają się do czyszczenia każdego rodzaju skór – licowej, zamszu czy nubuku.
fot. eobuwie
Impregnacja
Jeśli torebki skórzane mają służyć przez długie lata, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja, co najmniej raz na kwartał. Nie wystarczy tylko czyszczenie wyrobów ze skóry w chwili, gdy pojawi się na nich zabrudzenie.
Bardzo dobrą domową metodą impregnacji skóry licowej jest jej natłuszczanie. Zapobiega to wysychaniu i pękaniu skóry oraz nadmiernemu wnikaniu brudu. Do konserwacji można używać roztworu z oleju lnianego i octu w proporcji 1:3, gliceryny, olejku rycynowego lub wosku pszczelego. Można także kupić specjalne impregnaty w postaci past i kremów, które tworzą na powierzchni skóry bezbarwną powłokę ochronną.
W przypadku konserwacji torebek ze skór pigmentowych, warto co jakiś czas stosować preparaty, które utrwalają kolor. Niestety pod wpływem czynników zewnętrznych, np. silnego nasłonecznienia, skóra barwiona zaczyna blaknąć.
fot. eobuwie
Nubuk i zamsz wymagają nieco innej pielęgnacji niż skóra licowa. Są narażone na odbarwienia i wysuszenie, a także szybko chłoną wodę, dlatego preparaty do impregnacji i czyszczenia powinny być w sprayu. Po ich użyciu należy wyszczotkować powierzchnię skóry zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Dzięki temu preparat dobrze się wchłonie, a torebka będzie wyglądać znacznie lepiej. Dobrym pomysłem jest używanie specjalnych, niezbyt szorstkich szczotek do tego rodzaju skór.
Jeśli torebki skórzane nieprzyjemnie pachną, można zastosować neutralizator zapachu w sprayu. Jest to preparat nieszkodliwy dla wyrobów ze skóry, który skutecznie likwiduje nieprzyjemną woń.
Przed czyszczeniem i konserwacją wyrobów skórzanych należy wcześniej zapoznać się z informacją zamieszczoną przez producenta galanterii, ponieważ każdy produkt wykonany ze skóry wymaga odmiennego rodzaju pielęgnacji. Inaczej czyści się i konserwuje skórę licową, nubuk, zamsz, skórę barwioną czy bardzo delikatną. Warto też wcześniej wykonać próbę. W tym celu nakłada się odrobinę preparatu w mało widocznym miejscu. Jeśli skóra nie ulegnie zniszczeniu, np. odbarwieniu, to z powodzeniem można użyć produktu na całej jej powierzchni.
fot. eobuwie
Źródła i dodatkowe informacje
1. https://www.eobuwie.com.pl/torebki/klasyczne.html
Do gładkiej skóry, nie tylko torebek, ale też butów, kurtki a nawet mebli skórzanych używam bardzo dobrego środka Shoe SPA London. Bardzo skutecznie czyści, nawilża i odżywia. Jest bardzo wydajny.