Kupno takiego wózka to jak przejście na wyższy poziom. Dziecko może już siedzieć, chodzić i bawić się samodzielnie. Ale na dłuższe wypady potrzebuje wsparcia. Z pomocą przychodzą wózki spacerowe.
Kogoś, kto po raz pierwszy przegląda oferty uderza bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Wózki spacerowe dostać można już za dwieście czy trzysta złotych. Są jednak i takie, które kosztują grubo ponad 2 tys. zł. Zróżnicowanie można wytłumaczyć przede wszystkim jakością i założeniami konstrukcyjnymi wózka. A także marką czy modą, które sprawiają, że podobne wózki różnią się znacząco pod względem ceny.
Żeby dobrze poruszać się w świecie zamieszkiwanym przez wózki spacerowe, dobrze jest nieco go usystematyzować.
Wózki czterokołowe
To klasyczne wózki spacerowe z dwoma skrętnymi kołami z przodu i dwoma większymi, nieruchomymi z tyłu. Dostępne są w każdej cenie i we wszystkich opcjach. Są stabilne, ale wymagają większe wprawy w manewrowaniu.
Wózki spacerowe trójkołowe
Nowy rodzaj wózków, w których dwa koła z tyłu współgrają z jednym kołem z przodu. Przednie koło służy do nadawania kierunku jazdy. Tego rodzaju konstrukcja ma jedną, niezaprzeczalną zaletę- można nią łatwo manewrować.
Wózki z ramą aluminiową
To domena raczej tych droższych wózków. Rama aluminiowa jest lżejsza, bardziej wytrzymała i gwarantuje stabilność konstrukcji. Jest jednak droższa, co niemal automatycznie eliminuje jej zastosowanie z tańszych modeli.
Wózki spacerowe z ramą z tworzyw sztucznych
Równie lekka jak aluminiowa, ale zdecydowanie mniej stabilna. Spotykana w tańszych wózkach. Jej cechą charakterystyczną jest niepokojące skrzypienie, które jednak rzadko przekłada się na realne uszkodzenia.
Wózki z regulacją twardości zawieszenia
Opcja dostępna raczej w droższych konstrukcjach. Pozawala na dostosowanie twardości zawieszenia do rodzaju podłoża, po którym się jedzie. Rzecz doskonała dla tych rodziców, którzy lubią wyjeżdżać za miasto. Albo dla tych, którzy często poruszają się po miejskich chodnikach. Za komfort trzeba jednak zapłacić.
Wózki z kołami napełnianymi pianką
Są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia niż stosowane standardowo koła pompowane powietrzem. W takim wózku praktycznie nie istnieje możliwość „złapania gumy”. Z drugiej strony tego rodzaju koła sprawiają, że komfort podróży się zmniejsza. Jak zwykle – coś za coś.
Wózki spacerowe z budką
Budka pozwala ochronić dziecko przed deszczem albo śniegiem. Działa jak składany dach w kabriolecie. Dość dobre rozwiązanie, które wiąże się jednak z koniecznością wożenia dodatkowego bagażu (bo budkę trzeba gdzieś schować). Stosowane raczej w droższych wózkach.