Zmaganie się z uzależnieniem to trudna i nieustanna walka – przede wszystkim z samym sobą. Warto pamiętać, że zależność od substancji i czynności jest chorobą, czymś niezależnym od woli człowieka i tak też należy ją traktować. Mimo tego duża część społeczeństwa wykazuje wobec uzależnionych negatywne nastawienie, powielane są krzywdzące stereotypy, które spłycają problem, a niekiedy prowadzą wręcz do dehumanizacji osób dotkniętych uzależnieniem. Przedstawiamy, jak stygmatyzacja negatywnie odbija się na postępach w wychodzeniu z nałogu.
Uzależnienie od alkoholu
Należy już na samym początku podkreślić, że udanie się po pomoc do specjalistycznego ośrodka (https://medjol.pl/) może znacznie poprawić stan osoby uzależnionej i ułatwić proces powrotu do życia w trzeźwości. Jeżeli więc podejrzewasz u siebie rozwój uzależnienia – nie obawiaj zgłosić się o pomoc.
W polskim społeczeństwie zaobserwować można powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Kultura picia, przejawiająca się w zdziwionych komentarzach odnoszących się do abstynencji czy też zatrważającej ilości przyjmowanych napojów wyskokowych, sprawia, że zachowanie wstrzemięźliwości jest utrudnione. Osoby zmagające się z uzależnieniem jednocześnie spotykają się z potępieniem i naznaczeniem, gdy picie alkoholu wymyka im się spod kontroli. Brak akceptacji społecznej, dyskryminacja oraz strach przed oceną sprawiają, że dotknięty alkoholizmem boi się poprosić o pomoc, która jest przecież kluczowa. Jeżeli zmagasz się z problemem alkoholowym – pamiętaj, że nie jesteś w tym sam, a próba wyjścia z nałogu poprzez terapię (https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu) stanowi oznakę odwagi, nie słabości.
Lekomania – cichy zabójca
Czynnikiem uzależniającym mogą być również leki (https://medjol.pl/leczenie/lekomanii). W tym przypadku nieco trudniej zauważyć problem, gdyż chory ich przyjmowanie może łatwo usprawiedliwić przepisaniem mu substancji przez lekarza. W momencie wykształcenia się uzależnienia, chory przestaje kontrolować ilość przyjmowanych leków, sam zwiększa ich dawkę i szuka sposobu, by dostać kolejną receptę. Podjęcie terapii to trudna decyzja, która jednak realnie wpłynie na poprawę stanu zdrowia – zawsze warto prosić o pomoc.
Stygmatyzacja społeczna bardzo negatywnie wpływa na osobę zmagającą się z uzależnieniem. Niezwykle ważne jest więc zaprzestanie powielania krzywdzących stereotypów i zmiana sposobu myślenia o nałogu. Warto wiedzieć, że osoba uzależniona powinna sama podjąć decyzję o leczeniu. Dzięki temu będzie miała szansę na wyjście z nałogu.