Emolienty – ostatnio bardzo popularne hasło w kosmetologii. Czym tak naprawdę są emolienty i jak działają? Dla kogo są polecane i kto powinien z nich korzystać? Jakie mają właściwości? Jak dobrać dermokosmetyki na bazie emolientów do swoich potrzeb?
Emolienty to substancje, których główną funkcją jest utworzenie płaszcza lipidowego na powierzchni skóry, co ma ją chronić przed utratą wilgoci. Najprościej mówiąc to substancje, które zwiększają nawilżenie skóry poprzez jej natłuszczenie. To preparaty, które dbają o to, aby skóra nie straciła swojej naturalnej wilgoci poprzez zatrzymanie naturalnej wody w jej wnętrzu. Ponadto płaszcz lipidowy chroni naskórek przed wnikaniem szkodliwych substancji z zewnątrz oraz pomaga w regeneracji przesuszonej i podrażnionej skóry. Dodatkowo emolienty zmiękczają i odżywiają skórę, co znacznie poprawia jej wygląd oraz funkcjonowanie.
Warto zwrócić uwagę na pewną kwestię – emolienty natłuszczają powierzchniowe warstwy naskórka, co podnosi ich poziom nawilżenia. Ich działanie nie polega na nawilżeniu głębokich warstw skóry, nie są to substancje, z których woda wchłania się do wnętrza skóry. Emolienty stymulują nawilżenie, jednak nawodnienie głębokich warstw skóry jest wynikiem tylko i wyłącznie działania „od środka”. A takie można uzyskać wyłącznie poprzez picie dużej ilości płynów (głównie wody mineralnej niegazowanej), zdrową zbilansowaną dietę oraz suplementację dermokosmetyków przeznaczonych właśnie do tego celu.
Dla kogo?
Emolienty polecane są szczególnie osobom ze skórą wrażliwą, przesuszoną, skłonną do zmian atopowych oraz innych problemów dermatologicznych. Ale stosować może je każdy, kto chciałby dbać o dobrą kondycję swojej skóry. To dobre rozwiązanie również dla tych, których naskórek z pewnych powodów jest cienki, osłabiony, pozbawiony naturalnego płaszcza lipidowego. Z tego względu emolienty stosuje się do pielęgnacji skóry niemowląt, których skóra jest bardzo cienka i pozbawiona naturalnej ochrony. Polecane są także osobom starszym dla zmiękczania skóry, podtrzymania jej naturalnego nawilżenia oraz do zapobiegania powstawaniu podrażnień.
Jak wybrać emolienty dla siebie?
fot. by iulia.pironea via flickr.com, creative common licence
Przy bardzo przesuszonej, podrażnionej i skłonnej do podrażnień skórze warto zastosować kompleksową pielęgnację opartą na dermokosmetykach z emolientami. Do tego celu powstały całe serie kosmetyków (np. Emolium), a wśród nich m.in.: kremy, oliwki, balsamy, żele, emulsje, których złożone i kompleksowe działanie zapewnia regenerację oraz poprawę stanu skóry. Bez obaw można je stosować na co dzień, co zmiękcza, natłuszcza i koi podrażnioną i osłabioną skórę.
Po emolienty powinny także sięgnąć osoby ze zmianami atopowymi oraz ze skłonnościami do podrażnień i rozwoju zmian skórnych. Polecane są także osobom, których skóra na co dzień wystawiona jest na działanie szkodliwych czynników (np. zimna czy dużego nasłonecznienia). Ich skóra bardzo szybko staje się szorstka, przesuszona, zaczerwieniona i swędząca. Włączenie emolientów do codziennej pielęgnacji pozwoli temu zapobiec.
U mojego synka przy zmianach atopowych również pomagają emolienty. Ostatnio kupiłam krem latopic, nie jest drogi, a świetnie nawilża i łagodzi skórę. Smaruje nim Maciusia na noc, po posmarowaniu mały śpi spokojnie i się nie drapie.
Emolienty stosuję u mojego rocznego dziecka od kiedy okazało się że ma atopowe zapalenie skory. Zwykłe kosmetyki bardzo wysuszają i podrażniają jego skórę, więc nie wyobrażam sobie nie stosować emolientow. Ostatnio robię mu też kurację probiotykiem na alergie Latopic, widzę że po nim objawy alergii są jeszcze słabsze! To taka dodatkowa ochrona od wewnątrz, polecił nam go lekarz – warto było go posłuchać:)