Astma, czyli przewlekła choroba zapalna prowadząca do trwałej dysfunkcji górnych dróg oddechowych jest jednym z najcięższych powikłań alergii. Wylicza się, iż w Polsce cierpi na nią blisko 3 miliony osób, przy czym w skali światowej jest to nawet 150 milionów ludzi a każdego roku umiera co najmniej 100 tysięcy z nich (według danych Światowej Organizacji Zdrowia).
fot. Odetchnijspokojnie.pl + modyfikacje
To nie wszystko bowiem okazuje się, że zachorowanie na tą nieuleczalną chorobę będzie stale wzrastać – wpływ na to ma przede wszystkim zanieczyszczone środowisko, w jakim żyjemy i codzienna styczność z chemikaliami; nie bez powodu astmę diagnozuje się zazwyczaj w krajach wysoko cywilizowanych. O ile jeszcze do niedawna astma była chorobą osób dorosłych tak dzisiaj coraz więcej przypadków diagnozuje się u dzieci a nawet niemowląt. Zapraszamy do przeprowadzania testu na objawy astmy.
Sama astma (dychawica) wiąże się ze stałym bądź narastających ograniczeniem wydolności oddechowej. W oskrzelach pojawiają się skurcze, gromadzi się w nich niekorzystny śluz – astma prowadzi do nieodwracalnych zmian i możliwe jest jedynie jej zaleczenie, niwelowanie objawów czy zwolnienie tempa rozwoju natomiast nie wynaleziono dotąd terapii farmakologicznej, dzięki której astma mogłaby być całkowicie wyleczona.
Główną przyczyną astmy jest alergia. Ta związana się najczęściej ściśle z przebytymi infekcjami wirusowymi górnych dróg oddechowych, stałym kontaktem z alergenami czy dymem papierosowym – tutaj warto zaznaczyć, że na astmę w wyniku kontaktu z dymem papierosowym bardziej narażeni są tzw. bierni palacze. Duży wpływ na pojawienie się choroby mają także roztocza (w szczególności kurz) oraz wilgoć i pleśń.
Charakterystyczne dla astmy są ataki astmatyczne, czyli duszności. Te wynikają z nagłego skurczu oskrzeli a chory wymaga natychmiastowej pomocy. Dusznościom towarzyszy zwykle świszczący oddech, jaki uniemożliwia nabranie wystarczającej ilości powietrza.
Astmatycy leczą się najczęściej doraźnie przyjmując leki w trakcie napadu duszności, które mają rozkurczać oskrzela. Jeśli napad duszności nie mija w ciągu 20 minut, chory wymaga zazwyczaj interwencji lekarskiej i hospitalizacji.