Inwestorzy, którzy stają przed koniecznością wyboru projektu domu, często odczuwają pewien niepokój. Jak wybrać właściwy projekt? Ile przeznaczyć na budowę? Na co zwracać uwagę podczas wyboru, czy dobry projekt, to wyłącznie estetyczny budynek, czy liczy się przede wszystkim funkcjonalność wnętrza? To pytania, na które każdy musi znaleźć własne odpowiedzi. Wiele aspektów dobrego wyboru wymaga gruntownego przemyślenia, dlatego warto poznać te najważniejsze.
Dom przy Bukowej 27
Nie wszystko w rękach inwestora. Projekty domów, a warunki zabudowy.
Kluczowym krokiem przed wyborem projektu jest uzyskanie warunków zabudowy dotyczących naszej działki. Każdy grunt budowlany powinien posiadać tę dokumentację, chyba że jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W przypadku braku warunków zabudowy, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Nasz wybór projektu musi być zgodny z zapisami zawartymi w tych warunkach lub ograniczeniami narzucanymi przez MPZP. Dokumenty te określają m.in. wygląd przyszłego domu, np. wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji frontowej oraz położenie kalenicy głównej. Rozpatrywane przez nas projekty domów muszą także mieścić się w ustalonej w warunkach powierzchni zabudowy i maksymalnej liczbie kondygnacji. Zapoznanie się z ustalonymi warunkami pomoże nam sprawnie analizować projekty domów, które spełniają te podstawowe kryteria.
Dom przy Rubinowej 7
Budżet skrojony na miarę. Projekty domów tanich w budowie.
Kiedy już mamy ustalone zapisy formalne dotyczące projektów domów możliwych do budowy na naszej działce, możemy przystąpić do konkretnego wyboru. Kluczowym kryterium staje się wówczas nasz budżet inwestycji. Aby mieć pewność, że nasza kieszeń wytrzyma trudy budowy, warto zdecydować się na projekty domów o niskich kosztach budowy. Oczywiście, jeśli nie mamy ograniczeń finansowych, możemy wybierać spośród projektów o różnych rozmiarach, również takich wielopiętrowych, czy z rozbudowanym garażem lub podpiwniczeniem. W większości przypadków, zwłaszcza gdy korzystamy z kredytu, szukamy jednak oszczędnych i szybkich rozwiązań. Projekty domów powinny być dostosowane do naszego budżetu i spełniać wymagane kryteria, które pozwolą na tanią i szybką budowę. Jak rozpoznać takie ekonomiczne w realizacji domy? Charakteryzuje je z reguły prosta bryła budynku, równie uproszczona geometria dachu, najkorzystniej wypada dach dwuspadowy, bez lukarn i wykuszy, ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych i kominów i optymalne rozmiary. Jeśli zdecydujemy się na projekt domu o powierzchni 80-120 m², z dachem dwuspadowym, bez podpiwniczenia, o prostej bryle, to zarówno parterowy, jak i dom z poddaszem nie powinien przysporzyć nam nadmiernych kosztów w trakcie realizacji.
Dom przy Cyprysowej 77 – projekt domu taniego w budowie
Dom dla całej rodziny – dopasuj projekt do potrzeb wszystkich mieszkańców.
Szukanie taniego w budowie domu nie powinno przesłonić głównego celu – stworzenia idealnego miejsca do życia dla całej rodziny. Nasz przyszły dom musi być funkcjonalny, komfortowy i elegancki. Niskie koszty budowy nie oznacza, że rezygnujemy z jakości, dlatego projekty domów powinny być jednocześnie oszczędne i solidne. W przypadku większych rodzin, warto wybrać dom o odpowiedniej wielkości, tak aby każdy członek rodziny miał swoje miejsce. Dla rodziny 2+2 lub 2+3 idealnym rozwiązaniem jest projekt domu z dwoma lub trzema pokojami dla dzieci, oprócz sypialni małżeńskiej. Warto także pomyśleć o dwóch łazienkach, aby uniknąć porannych kolejek do toalety. Musimy również podjąć podstawową decyzję, czy preferujemy projekty domów parterowych, czy bardziej widzimy się w domu z poddaszem użytkowym. Pierwszy wybór eliminuje bariery komunikacyjne, drugi zapewnia większą prywatność na poddaszu. Dokonując wyboru nie zapominajmy o uwzględnieniu pomieszczeń dodatkowych, takich jak pralnia, spiżarnia, garaż, czy piwnica. To nie mniej ważne elementy dobrze skomponowanego domu. Jeśli zależy nam na tym, by nasze auto było bezpieczne wybierzmy projekt z garażem, lub w wariancie bardziej oszczędnym, lekką wiata garażową. Wybierając dom z piwnica musimy mieć świadomość, że jej budowa pochłonie dodatkowo 30% całościowych kosztów inwestycji. Obecność podpiwniczenia w projekcie trzeba zatem gruntownie przemyśleć w oparciu o budżet przeznaczony na realizację domu.
Dom przy Olchowej 4
Optymalnie dobrane projekty domów będą uwzględniały wszystkie potrzeby mieszkańców, biorąc jednocześnie pod uwagę możliwości zawarte w warunkach zabudowy oraz budżet przygotowany na realizację przedsięwzięcia. Gotowe projekty domów i ich bogata oferta dają gwarancję, że wśród tysięcy rozwiązań znajdziemy coś dla siebie.