Masz przy domu piękny ogródek, z którego jesteś dumny? Jednym z wykonywanych przy nim zabiegów jest koszenie. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać, by prace kończyć szybciej, a jednocześnie uzyskiwać lepsze efekty.
Wykaszarka i podkaszarka – urządzenia do koszenia małych ogródków
Podstawowym podziałem tych zaawansowanych ręcznych urządzeń do koszenia jest zakres ich zastosowania.
Wykaszarki przyjęło się traktować jako narzędzia o większej mocy i lepiej sprawdzające się na nieco większych powierzchniach, np. ogrodzie z tyłu domu czy działce. Ich alternatywną nazwą jest kosa mechaniczna. Wykaszarka moż być elektryczna lub spalinowa. Wygodnie kosi się nią całe ogrody. Radzi sobie na terenach trudnych, np. o nierównej powierzchni, czyli tam, gdzie nie sprawdziłaby się klasyczna kosiarka elektryczna bądź spalinowa. Jednocześnie jest od nich słabsza, więc nie poradzi sobie z wielkim trawnikiem i nie będzie wygodna do prac na sporym terenie.
Podkaszarką najczęściej określa się urządzenie działające w oparciu o żyłkę z głowicą. Jest mniejsza od wyka szarki, choć bardzo do niej podobna. Ma węższy zakres stosowania, ponieważ odznacza się niższą mocą i mniejszym zasięgiem cięcia. Jest doskonała do wykańczania koszenia. Upora się z trawą pozostałą w trudnych miejscach: między drzewami, przy płocie, pod krzakami. Dotrze tam, gdzie nie uda się wjechać klasyczną kosiarką, a nawet nieco szerszą kosą mechaniczną. Niestety może się okazać zbyt słaba w kontakcie z twardymi roślinami. Pokaszarkę nazywa się również trymerem.
Działanie kosy mechanicznej i trymera
Kosy mechaniczne można podzielić w zależności od sposobu zasilania. Występują:
- kosy elektryczne, działające na prąd. To modele cichsze, tańsze, lżejsze i ekologiczne, ponieważ nie wydzielają spalin. Ich słabą stroną jest obecność nieporęcznego kabla oraz konieczność znajdowania się w zasięgu kontaktu elektrycznego. Używanie przedłużacza obniż napięcie, a więc i pogarsza pracę. W sklepie można dostać modele z akumulatorem, jednak są cięższe i droższe, a akumulator wymaga ładowania,
- kosy spalinowe, mocniejsze i wydajniejsze od elektrycznych. Są droższe, ale można nimi kosić przez długi czas bez przerwy, więc świetnie radzą sobie z większymi obszarami, gęstymi trawnikami, chwastami, twardymi i wyschniętymi roślinami. Osiągają wyższą moc. Ich słabymi stronami są wydzielane opary, spory hałas oraz ciężar. Z tym ostatnim problemem pomóc Ci może wygodny pas podtrzymujący, który rozłoży ciężar na Twoim ciele, dzięki czemu nie będziesz się męczył podczas długiej pracy.
Działanie prostego i popularnego trymera z kolei opiera się o głowicę z żyłką. Taka podkaszarka występuje w trzech wariantach, zróżnicowanych w oparciu o rodzaj głowicy. W sklepie znajdziesz:
- podkaszarkę ręczną, czyli obsługiwaną manualnie,
- podkaszarkę częściowo zautomatyzowaną, zwaną również półautomatyczną, w której żyłka wysuwa się sama, gdy głowica naciśnie na podłoże,
- podkaszarkę zautomatyzowaną, inaczej automatyczną, w której żyłka wysuwa się automatycznie. Taki trymer pozwala na regulację długości.
Co ważne, nowoczesne trymery można dostać również w wersjach odpowiadających kosom mechanicznym. Podkaszarka spalinowa świetnie poradzi sobie na większym terenie, bo ma wyższą moc. Podkaszarka elektryczna nie zepsuje się tak szybko jak z głowicą, bo mechanizm jej działania jest trwalszy.
Do jakich ogrodów wykaszarka i podkaszarka?
Kosa mechaniczna – elektryczna i spalinowa – przyda Ci się do pielęgnacji działki, ogródka przy domu i trawnika na boisku czy osiedlu. Pamiętaj, że mimo dużych możliwości, nie będzie nią wygodnie kosić terenów rozległych. To urządzenie do zadań specjalnych, np. terenów nierównych i spadzistych.
Lekka i poręczna podkaszarka sprawdzi się podczas wykonywania drobnych prac w ogrodzie – wykańczaniu koszenia czy pielęgnacji. Dotrze tam, gdzie nie sprawdzą się urządzenia większe i szersze: do miejsc ukrytych i wąskich. Dzięki niej uporasz się z trawą przy krzakach i drzewach. Jeśli zależy Ci na wydajniejszej pracy, wybierz trwalsze modele: elektryczny lub spalinowy.