Nietrzymanie moczu w trakcie nawet niewielkiego wysiłku może być poważnym problemem. To tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Na szczęście można je leczyć, a dzięki zastosowaniu kilku domowych sposobów można zwiększyć codzienny komfort. Oto najważniejsze informacje o wysiłkowym nietrzymaniu moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny
.
To jeden z kilku typów nietrzymania moczu. Nieco częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ jego powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy. W przypadku pań dzieje się to częściej, ryzyko znacznie zwiększa ciąża i poród, chociaż oczywiście przyczyn jest więcej. Bezpośredni wyciek moczu jest spowodowane tym, że mięśnie nie zaciskają cewki moczowej, więc kiedy w pęcherzu rośnie ciśnienie, mocz z niego wycieka.
Utrata kontroli nad pęcherzem najczęściej pojawia się w trakcie ćwiczeń fizycznych lub podnoszenia czegoś ciężkiego, stąd określenie: wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jednakże może wynikać także z innych powodów, jak na przykład kichanie, kaszel czy śmiech, kiedy kontrola nad mięśniami jest osłabiona.
Jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu
Kobiety, które doświadczają wysiłkowego nietrzymania moczu, czują się często bardzo skrępowane swoim problemem. Wstyd i strach przed nieprzyjemnymi wypadkami są przyczyną silnego dyskomfortu, obniżonego nastroju i wycofania się z życia towarzyskiego. Nie musi tak być – istnieją sposoby na wysiłkowe nietrzymanie moczu. I są naprawdę skuteczne.
Żeby ochronić się przed przeciekaniem, należy sięgnąć po odpowiednie produkty chłonne. Zwykłe podpaski nie wystarczą, ponieważ są mniej chłonne i mogą nie poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem. Specjalistyczne wkładki anatomiczne lub podpaski TENA Lady ułatwią poradzenie sobie z problemem: ochronią przed przeciekaniem i zabezpieczą przed przykrą wonią. Warto także ograniczyć spożycie produktów i napojów, które mogą mieć drażniące działanie na pęcherz. Na liście produktów cenzurowanych znajduje się alkohol, kawa i soki cytrusowe.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu
Każda kobieta, która zaobserwowała u siebie oddawanie moczu w czasie wysiłku, powinna zadbać o zwiększenie napięcia mięśni miednicy. Wystarczy krótki trening raz dziennie przez mniej więcej 3 miesiące, żeby zauważyć efekty. Mocne mięśnie mogą całkowicie powstrzymać problem wycieków lub je zminimalizować.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu można powstrzymać poprzez miarowe zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla. Ich zlokalizowanie nie jest łatwe, ale warto wyobrazić sobie, że próbujesz powstrzymać strumień moczu lub że chcesz utrzymać ciężarek, który znajduje się w pochwie. Zresztą specjalistyczne ciężarki także mogą pomóc. Ćwiczenia można wykonać w dowolnej pozycji i o każdej porze dnia.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie
Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu warto zgłosić się do lekarza. Problem można leczyć na wiele sposobów, chociaż akurat przy tym typie schorzenia farmakologia niekoniecznie dobrze działa. Jednakże dobrze sprawdza się fizjoterapia.
Fizjoterapia za pomocą fal magnetycznych lub elektrostymulacja są szczególnie skuteczne. Powodują drobne spięcia mięśni, które rozbudowują się i zwiększają swoją funkcjonalność. Dzięki temu cewka moczowa łatwiej się zamyka przy wysiłku. Tego rodzaju fizjoterapia jest nieinwazyjna, a stymulacja magnetyczna nie wymaga nawet rozbierania się.