Zabieg HIFU to rewolucyjna metoda modelowania sylwetki, która umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej z jednoczesnym liftingiem skóry. Zastosowana technologia nie uszkadza powierzchni skóry, zabieg jest bezpieczny i nie wymaga rekonwalescencji. Co warto wiedzieć o terapii z użyciem HIFU?
Zabieg HIFU – na czym polega technologia skoncentrowanych ultradźwięków?
Zabieg HIFU to terapia wykorzystująca technologię wysoce skoncentrowanych ultradźwięków (ang. High Intensity Focused Ultrasound). Mogą one bezinwazyjnie przenikać przez naskórek do głębokich warstw skóry (do 18 mm). Działają one bezpośrednio na SMAS (system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy). Podgrzewają tkankę do temperatury wyższej niż 65°C. W efekcie powstają mikrouszkodzenia, które stwarzają idealne warunki do intensywnej przebudowy skóry. Drobne oparzenia stymulują produkcję kolagenu w skórze i sprawiają, że staje się ona grubsza i jędrniejsza.
Głębokość działania oraz zastosowanie wysokiej temperatury umożliwiają również redukcję tkanki tłuszczowej, dzięki czemu w trakcie jednego zabiegu można uzyskać wielowymiarowy efekt modelowania sylwetki. Ultradźwięki przyczyniają się do upłynnienia zawartości komórek tłuszczowych, naruszenia ich ścian, co w konsekwencji powoduje wydostawanie się treści w przestrzenie międzykomórkowe. Tkanka tłuszczowa usuwana jest z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego, a wydalana poprzez układ wydalniczy.
Terapia HIFU – efekty
Zwiększenie liczby komórek kolagenu prowadzi do widocznego pogrubienia skóry, optycznego jej wygładzenia oraz napięcia. Zabieg HIFU na brzuch pozwala skorygować obwisłość i brak jędrności, jak również zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabieg HIFU sprawdza się jako sposób na odzyskanie figury po ciąży czy poprawę wyglądu skóry po intensywnym odchudzaniu.
Wzrost poziomu kolagenu w skórze wywołany działaniem wiązki ultradźwięków nie jest jednak natychmiastowy – sam zabieg wyłącznie uszkadza tkankę, a pożądany efekt ujędrnienia pojawia się wraz z jej stopniowym gojeniem. Stąd efekty zabiegu ocenia się zwykle dopiero po 3 miesiącach, kiedy to cykl odbudowy struktur kolagenowych zostanie zakończony.
Efekty HIFU utrzymują się bardzo długo. Wystarczy jedna sesja, aby widocznie poprawić wygląd ciała. Jak podkreślają eksperci z warszawskiej Kliniki Miracki, zabieg HIFU powoduje trwałe zmiany w skórze i widocznie poprawia jej kondycję na wiele miesięcy. Skóra w zasadzie już nigdy nie wraca do stanu sprzed terapii.
HIFU – zalecenia po zabiegu
Zabieg HIFU to bezpieczna i małoinwazyjna terapia, która nie wymaga ani szczególnego przygotowania, ani postępowania po zabiegu. Najważniejsze jest, aby wybrać się do dobrego specjalisty (kosmetologa lub lekarza), który ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zabiegów HIFU. Konieczne jest bowiem umiejętne zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu oraz precyzyjne wykonanie procedury.
Po przeprowadzeniu zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń wydanych przez specjalistę. W większości wypadków można od razu wrócić do codziennych aktywności.
Zabieg HIFU – przeciwwskazania
Chociaż technologia HIFU uznana została za bezpieczną, to nie każdy może poddawać się działaniu skoncentrowanych ultradźwięków. Wśród przeciwwskazań do zabiegu HIFU znajdują się:
- ciąża i laktacja,
- choroba nowotworowa,
- epilepsja,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- choroby serca,
- metalowe implanty,
- przerwanie ciągłości naskórka lub stan zapalny na obszarze zabiegowym,
- opryszczka lub inna aktywna infekcja na obszarze, którego ma dotyczyć zabieg.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.