Co do zasady opiekunka seniora zatrudniana jest do pomocy osobie starszej. Jej praca powinna się więc skupiać na podopiecznym. Może się jednak zdarzyć, że zakres obowiązków zostanie powiększony np. o sprzątanie czy gotowanie. Czy trzeba się na to godzić i jest to zgodne z prawem?
Co może wchodzić w zakres obowiązków opiekunki seniora?
Zakres obowiązków to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru miejsca zatrudnienia opiekunki. Obowiązkowo musi on znaleźć się w ogłoszeniu. Najlepiej, jeśli podobnie jak w Felizajob jest od dokładnie opisany, a szczegóły można później omówić z osobą przeprowadzającą rekrutację lub rodziną seniora. Najczęściej od opiekunki seniora w Niemczech wymaga się:
- gotowania posiłków zgodnie ze stanem zdrowia i wiekiem podopiecznego,
- sprzątania,
- umiejętności sprawnego asystowania seniorowi w codziennej higienie (mycia, toaleta), w przypadku seniora leżącego, opiekunka powinna umieć umyć taką osobę, zmienić jej pieluchę itp., gdy senior jest sprawny ruchowo i intelektualnie, opiekunka powinna umieć nawiązać z nim rozmowę,
- pobudzania podopiecznego do działania,
- udzielania pierwszej pomocy seniorowi lub wezwania pogotowia w sytuacjach kryzysowych.
Czy opiekunka seniora musi sprzątać dom/mieszkanie?
Głównymi obowiązkami opiekunki jest dbanie o podopiecznego. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ona również odpowiedzialna za miejsca, w których przebywa senior. Oznacza to, że musi ona zadbać o porządek i ład w pomieszczeniach, w których osoba starsza spędza czas. To, na jakim poziomie porządek ma być utrzymany, powinna określać umowa. Nie powinna ona jednak zmuszać opiekunki, aby sprzątała pomieszczenia, w których senior nie przebywa i z których nie korzysta np. garaż, piwnica, strych.
Czy opiekunka musi być dostępna 24/7?
Jednym z często powtarzanych mitów o pracy opiekunki seniora jest ten mówiący, że musi ona czuwać 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zgodnie z prawem takiej dostępności od opiekunki nie można wymagać – i to bez względu na formę zatrudnienia i jego warunki. Niemieckie przepisy prawa dokładnie określają, ile dni wolnych należy się opiekunce. Mówią również o tym, że za czas wolny nieuznawany jest ten przeznaczony na nocny odpoczynek czy bycie w stanie tzw. gotowości do pełnienia obowiązków. Przepisy wyraźnie mówią, że w czasie wolnym opiekunka może robić to, na co ma ochotę i co nie jest w żadnym wypadku związane z seniorem czy dbaniem o dom. Ważne jest również, że to nie ona musi znaleźć za siebie zastępstwo – to zadanie należy do rodziny osoby starszej.