Opuchlizna, obrzęk i ropa wokół paznokcia – Zanokcica, Zastrzał – co robić, jak leczyć?

Zanokcica to choroba wynikająca z zakażenia wałów w okolicy paznokcia powodowanego przez bakterie lub grzyby. Zwykle do takiego zakażenia dochodzi w wyniku jakiegoś uszkodzenia naskórka, nawet delikatnego.

Często przypadłość ta pojawia się po manicure lub pedicure, gdy podczas zabiegu naruszona zostanie skóra wokół paznokcia. Dlatego też warto przemyć paznokcie i palce na przykład wodą utlenioną w celu dezynfekcji.


fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne

Objawy

W pierwszej kolejności pojawia się obrzęk, opuchlizna i ból, później ropa, która jest koloru żółtego. Zanokcica może mieć różny przebieg – czasem wymaga interwencji, a czasem nie. Jeżeli przebieg choroby jest bardzo gwałtowny lub długotrwały (przewlekły) to należy udać się do lekarza. Czasami może być konieczna interwencja chirurga, który zrobi nacięcie i pozwoli odpłynąć ropie.

Obrzęk i ropa w okół paznokcia - zanokcica

Jak leczyć?

W poradnikach medycznych można znaleźć domowe sposoby leczenia zanokcicy taki jak na przykład:

 • Moczenie palca w roztworze wody z szarym mydłem – należy je wykonywać kilka razy w ciągu dnia.
 • We wczesnym stadium można spróbować zamaczania koniuszka palca z zaropiałym miejscem we wrzątku – oczywiście trzeba to robić bardzo szybko i precyzyjnie, aby się nie poparzyć.
 • Maczanie palca w roztworze Altacetu – zmniejsza obrzęk.
 • Jeżeli ropa jest blisko wierzchniej warstwy skóry, można zdezynfekowaną wcześniej igłą lekko nakłuć skórę, aby pozwolić ropie odpłynąć. Palec i paznokieć również należy zdezynfekować.
 • Pomocne mogą też być specjalne maści
 • W przypadku przewlekłych lub silnych objawów po wizycie u lekarza może być konieczna kuracja antybiotykowa.

Choroba ta w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy, jeżeli objawy są silne i występuje duży ból, który nie ustępuje, to nie należy jej bagatelizować i lepiej udać się do lekarza.

Komentarze i opinie na forum:

32 komentarze do "Opuchlizna, obrzęk i ropa wokół paznokcia – Zanokcica, Zastrzał – co robić, jak leczyć?"

 1. Anonim pisze:

  Przekułam igłą. Zobaczymy, czy pomoże. Boli jak diabli.

 2. Ma pisze:

  Mi samo przeszło

 3. Ja pisze:

  Ja borykałam się z tym po każdym porodzie wszystkie palce u rąk i nóg po kolei najpierw jedna strona, później druga, dlatego nie uważam, aby to miało związek z jakimś zadarciem paznokcia, albo coś w tym rodzaju. Według mnie jest to definitywny brak jakiejś witaminy lub minerału w organizmie.

 4. Doro pisze:

  Maść, którą sprzedajesz oczywiście? 😉

 5. Maść Defekt pisze:

  Na to tylko i wyłącznie pomogła maść Defekt. Tydzień i zagojone już było.

 6. Ewa pisze:

  Kama, ale może masz coś innego. Jak jest ropa to można przekuć bardzo delikatnie, żeby odpłynęła. No, a boli to ogólnie jak diabli, ale jak ropa zejdzie, to jest ulga, bo nie ma ciśnienia takiego.

 7. Kama pisze:

  Mam czerwony palec, przekułam to igłą i boli strasznie, lala się krew.

 8. Krystyna pisze:

  Miałam też spuchnięty palec, ale przeszło po polaniu jodyną i moczeniu w sodzie.

 9. Ela pisze:

  @Natalia no to niestety jest bardzo bolesne. Ta ropa jest biała? Zrób małe nakłucie, żeby miała, którędy wyjść. Bez nakłucia wyciskając jak pryszcz, musiałabyś zrobić takie ciśnienie, że rozerwie skórę i wyjdzie. Z nakłuciem mniej boli. Przy czym boleć będzie.

 10. Natalia pisze:

  U mnie na dużym palcu u STOPY po prawej stronie mam białą gulkę, w której jest ropa. To bardzo boli jak wyciskam. POMOCY!

 11. Aga pisze:

  @Maks Powinno ja po około kilku dniach, jak już było takie białe, sobie to przekułam bardzo delikatnie zdezynfekowaną igłą i wycisnęłam ropę. Boli jak diabli, ale potem jest ulga i powinno się zacząć goić.

 12. Aga pisze:

  @Patrycja Czyli jest przebita skóra. Bez ropy, sama krew? Świeże to masz? Może ropa się jeszcze nie zebrała – o ile to ta przypadłość.

 13. Patrycja pisze:

  Mi leci z tego krew jak się uderzę.

 14. Maks pisze:

  Jak szybko można to wyleczyć? Myślicie ze uda mi się w co najmniej w miesiąc?

 15. Ewelina pisze:

  No trochę musi potrwać zanim się zagoi. Nie mocz w mydlinach. Zostaw poczekaj. Jeśli będzie nawracać i nie będzie chciało się zagoić, to trzeba iść do lekarza.

 16. Gość pisze:

  Witam, a mi już ropa wypłynęła, a palec dalej boli i jest opuchnięty jak naciskam to wypływa krew. Co mam robić dalej moczyć w mydlinach?

 17. Ewa pisze:

  Zamiast ściskać, wyciskać – co jest bardzo bolesne – lepiej lekko nakłuć zdezynfekowaną igłą. Wtedy ropa wyjdzie bez ciśnienia i rozrywania skóry. Znacznie mniej bolesne. Oczywiście nie można tego robić za wcześniej.

 18. Glocker pisze:

  Mam częste zastrzały w dużym palcu u nogi. Pierwsze co robię, to moczenie sekundowe we wrzątku i potem moczenie w gorącej wodzie z szarym mydłem (tak kilka razy dziennie). Następnie ściskam nabrzmiałe miejsce aż do wydostania się ropy (bardzo bolesne). Gdy ropa wypłynie oddycham z ulgą, bo teraz już tylko z górki.

 19. ewelka pisze:

  wszystko przede mną chodzę z tym … od 3 dni. Idę działać

 20. gonia98 pisze:

  U mnie z zastrzałem było ciężko i musiałam pojawić się u chirurga. Bolało,ale przebił wszystko igłą i oczyścił, jeśli samemu nie daje się rady lepiej iść do lekarza i nie ryzykować zakażenia

 21. Elja pisze:

  Mi samo pękło pod wpływem nacisku i ta zakażona ropa, czy co to tam jest w środku samo wypłynęło, po kilku dniach się zgoiło, ale nie ukrywam bolało

 22. Maryśia pisze:

  Najlepiej najpierw zamoczyć we wrzątku odczekać kilka dni i przebić igłą tak żeby ropa mogła odpłynąć. Mi pomogło. Jak ropa będzie zostawać to może się to rozwijać i ciągnąć bardzo długo.

 23. Ada pisze:

  O ile nie jest to coś innego, to pewnie ropa się pojawi niedługo. Zobacz jak się będzie rozwijało. W gorącej wodzie nie mocz. To tam się niby na ułamek sekundy zanurza we wrzątku, ale czy to coś daje to nie wiadomo. Jeśli pojawi się ropa i będzie się rozwijać, to wysterylizuj igłę i przebij delikatnie, a następnie wyciśnij przez dziurkę ropę. Będzie bolało, ale potem poczujesz ulgę i powinno się zagoić.

 24. Sonia pisze:

  Witam jeśli palec mam spuchnięty i bolesny przy paznokciu, ale nie jest pod ropa również mam moczyć w gorącej wodzie? Czy w szarym mydle?

 25. Dorota pisze:

  Zanurzanie chorego palca we wrzątku pomaga na pewno, wiem z doświadczenia. Jak również moczenie w roztworze szarego mydła. No i smarowanie maścią ichtiolowa, albo maścią Wiśniowskiego.

 26. Naomi pisze:

  Nie wiem czy soda może być substytutem szarego mydła. Podobno szybki wsadzenie palca we wrzątek pomaga. Dosłownie na ułamek sekundy, żeby się nie poparzy. W praktyce nie wiem czy mi to coś dało.

  Zdezynfekuj igłę, delikatnie przekuj i wyciśnij ropę. Zaboli, ale o wiele szybciej się zagoi.

 27. Ewa pisze:

  Hej,

  Czy zamiast w szarym mydle można namaczać w sodzie? Nie mam możliwości kupienia szarego mydła, gdyż jestem w Australii, a właśnie zrobił mi się obrzęk… :/

  Proszę o rade.

  Dziękuję i pozdrawiam.
  Ewa

 28. Julia pisze:

  Mi pomogło smarowanie mascia chtiolową. Po dwóch dniach smarowania i zawijania bandażem pęcherz ropny pękł pod wpływem małego nacisku, a obrzęk ustąpił po dwóch dniach godzinnego moczenia w roztworze wody z szarym mydłem, dwa razy dziennie. Polecam spróbować i życzę wszystkim zdrowia ^^

 29. Kamila pisze:

  Proponuję następny razem zastąpić długopis zdezynfekowaną igłą 😉

 30. Ktoś XDD pisze:

  NWM jak będzie, ale szczerze to waliłam w to długopisem i ropa zaczęła wypływać i sama jeszcze cisnęłam żeby wypłynęła. Bolało bardzo, ale dla mnie jest OK. Później założyłam zimny opatrunek i zobaczę co będzie jutro! 🙂 Żółty cosiek zniknął, ale jeszcze mam większego palca niż inne. Pewnie przez tą ropę. Zobaczę co z tego będzie jutro.

 31. Maciej pisze:

  Bolało mnie i napuchło od 3 dni. Zamoczyłem kilka razy w bardzo gorącej wodzie (prawie wrzątek). Ropa wypłynęła. Już czuję różnicę 🙂

 32. Asia pisze:

  Nie wiem czy wiecie, ale właśnie zanokcica jest spowodowana wrastającymi paznokciami. Niestety również mnie to dopadło.

Zostaw komentarz

Powered by: WP