Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to choroba spowodowana stanem zapalnym i będącym jego skutkiem powstawaniem niewielkich zakrzepów w znajdujących się tuż pod skórą naczyniach krwionośnych. Kiedy powstaje ta choroba, jak się objawia i jak ją leczyć?
Zapalenie żył powierzchownych, które zwykle dotyczy naczyń w obrębie kończyn dolnych, jest dość powszechnie występującą chorobą. Choć zazwyczaj dotyka ona osób dorosłych, w tym częściej mężczyzn niż kobiet, może zostać rozpoznana w każdym wieku.
Jak rozwija się zapalenie żył powierzchownych?
Do powstawania zapalenia żył powierzchownych mogą przyczyniać się żylaki, ciąża, otyłość, unieruchomienie w wyniku choroby, uraz, stosowanie doustnych środków hormonalnych i podeszły wiek. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby może być również długotrwałe pozostawanie pod wpływem wysokich temperatur lub długa podróż spędzona głównie w pozycji siedzącej.
Rozwój zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych często wywołany jest zastojem krwi w naczyniach, co w konsekwencji może prowadzić do stanu zapalnego i powstawania skrzeplin. Zakrzep stopniowo zmniejsza średnicę żył, co skutkuje też szerzeniem się procesu zapalnego.
Objawy i leczenie zapalenia żył
Wśród najczęściej występujących objawów, jakie daje zapalenie żył, wymienia się przede wszystkim bolesny obrzęk skóry, któremu towarzyszy także zaczerwienienie. Zwykle chorzy mogą również dość łatwo wyczuć dotykiem niewielkie zgrubienia objętych chorobą naczyń.
Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i samoistnie ustępuje po kilku dniach lub tygodniach. W przypadku silnego, uporczywego bólu lekarz może przepisać środki przeciwzapalne w postaci kremu lub żelu. Stosunkowo rzadko jednak zalecana jest antybiotykoterapia.
Zapalenie żył głębokich
Mimo to należy mieć na uwadze, że w zmienionych odcinkach naczyń krwionośnych mogą w dalszym ciągu powstawać drobne skrzepliny. Sama ich obecność co prawda jest niegroźna, ale zawsze istnieje pewne ryzyko, że w żyłach głębokich kończyn dojdzie do zakrzepicy.
Zakrzepica, jak określane jest zakrzepowe zapalenie żył głębokich, to choroba powstająca w wyniku zalegania krwi w naczyniach krwionośnych, która obejmuje najczęściej żyły podudzia, a zdecydowanie rzadziej uda lub miednicy. Gdy dojdzie do oderwania się skrzepliny od ściany naczynia, płynie ona wraz z krwią do tętnicy płucnej. Jeśli zakrzepy są duże, może dojść do całkowitego zatkania naczynia, ostrej niewydolności krążenia, a w konsekwencji do zgonu.
Profilaktyka zapalenia żył głębokich
Występowaniu zakrzepicy można jednak zapobiegać, wprowadzając kilka istotnych zmian w trybie życia. Jeśli długo siedzimy lub stoimy, przykładowo w pracy bądź też w podróży, spróbujmy co pewien czas poruszać stopami, stawać na palcach i piętach lub pomaszerować. Także podczas jazdy samochodem postarajmy robić dłuższe przerwy na rozprostowanie nóg.
Chcąc uniknąć zapalenia żył głębokich, nie możemy zapominać o konieczności utrzymywania prawidłowej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz właściwej diecie. Pamiętajmy również o piciu dużej ilości płynów – minimum 2 litrów dziennie – by zapobiec odwodnieniu.
Żylaki są uciążliwe, pojawiły się w ciąży i tak już zostały, ale mam swój sprawdzony sposób. To pończochy i podkolanówki uciskowe, kupuję nazylaki.pl. Mój mąż się przekonał też, bo jak lecieliśmy na wczasy ja miałam podkolanówki i nogi super, lekkie jak piórko, zero opuchlizny, a on cierpiał, na kolejne kazał sobie zakupić i efekt jest mega. Polecamy serdecznie.