Zielona Góra jest największym miastem w województwie zielonogórskim, ale pełni też ważną rolę w całym kraju. To 6. miasto pod względem wielkości w kraju. Powierzchnia Zielonej Góry wynosi 278 km kw. Miasto zyskuje na znaczeniu, staje się też coraz ważniejsze pod względem logistycznym.
Zielona Góra trafiła do „szóstki” największych miast w Polsce w 2015 roku, gdy połączono miasto z gminą. Był to niezwykle ważny moment w historii miasta, gdyż od tej pory rozpoczął się intensywny rozwój miasta – popularność zyskały m.in. magazyny w Zielonej Górze oraz tereny położone w jej sąsiedztwie.
Magazyny na wynajem w Zielonej Górze
Zielona Góra – jako jedno z najważniejszych miast w Polsce – szybko pozyskała uwagę także inwestorów krajowych i zagranicznych. Przybyło więcej powierzchni magazynowych w Zielonej Górze – na magazyny i centra logistyczne zdecydowały się tu m.in. Expondo czy eubowie.pl, a to z kolei stwarza nowe miejsca pracy na mieszkańców miasta oraz okolic.
Atrakcyjne położenie Zielonej Góry
Dobre położenie to jedna z głównych zalet Zielonej Góry. Miasto znajduje się na trasie drogi ekspresowej nr 3 (odcinek międzynarodowej trasy E65), biegną tędy ważne drogi krajowe i wojewódzkie, wybudowano także sieć obwodnic. Dobrze rozwinięta jest też infrastruktura kolejowa, a 33 km od miasta powstało lotnisko Zielona Góra-Babimost. Dalej są także dwa inne porty lotnicze – w Poznaniu i Wrocławiu. Dobra lokalizacja i skomunikowanie przyczynia się do wzrostu popularności magazynów na wynajem w Zielonej Górze.
Specjalne strefy ekonomiczne
W regionie tym jest też Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Na tych ternach powstają liczne hale do wynajęcia w Zielonej Górze i pobliskiej okolicy. Takie położenie oraz różne przywileje dla inwestorów sprzyjają budowie następnych obiektów. Kostrzyńsko-Słubicka SSE obejmuje grunty o powierzchni 1868,0492 ha.
W specjalnej strefie działa wielu inwestorów – w Zielonej Górze zainwestowało między innymi Spinko Moto, czyli firma działająca w branży motoryzacyjnej. Ich celem była budowa hali produkcyjno-magazynowej w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie, czyli na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który objęty jest Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Firma poszerza działalność o produkcję części i akcesoriów oraz silników do pojazdów mechanicznych, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na powierzchnię.