Ile razy zapłonęły Ci policzki, gdy ktoś stwierdził, że jeśli masz zimne dłonie, to masz też gorące serce? Ile razy z przerażeniem odkryłaś, że Twoje ręce są lodowate, chociaż wszyscy wokół zdejmują wierzchnie okrycia? Może nawet dostrzegłaś, że Twoje dłonie są przeraźliwie białe, a koniuszki palców lekko sine? Wiemy, jak Ci pomóc!
Dlaczego moje dłonie marzną?
Marzną najszybciej, bo są najdalej od serca. Organizm nastawiony jest na ogrzewanie najważniejszych organów naszego ciała. A zatem, jeśli jest zimno – w pierwszej kolejności marzną ręce i stopy[1].W chłodne dni pamiętaj więc o rękawiczkach i ciepłym obuwiu.
A jeśli jest ciepło?
Wtedy trzeba sprawdzić, czy nie masz na dłoniach ciasnej biżuterii. Cudownej bransoletki po babci lub zegarka w identycznym kolorze, co torebka! Nieco za małe pierścionki także mogą ograniczać swobodny przepływ krwi! Po uwolnieniu się z ulubionych gadżetów, krążenie powinno powrócić do normy.
Nie nosisz ciasnej biżuterii, ale nadal czujesz się Królową Śniegu?
To znak, że żyjesz w nieustannym napięciu psychicznym. Być może boisz się czegoś, czujesz się niepewnie. Może jesteś nadwrażliwa, bądź ciągle narażona na stres? Tutaj mogą pomóc techniki relaksacyjne lub psychoterapia. Może być i tak, że nie tylko ulegasz zewnętrznej presji, ale także prowadzisz siedzący tryb życia, żmudnie operując na klawiaturze komputera. Nadgarstki odmawiają wówczas posłuszeństwa i pojawia się tzw. zespół kanału nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka )[2]. Towarzyszą mu silne bóle dłoni, mrowienie i drętwienie oraz poczucie przejmującego chłodu. Aby wykluczyć podłoże niewydolności układu krążenia, musisz iść do lekarza!
Co może odkryć lekarz?
Wizyta u lekarza może zakończyć się na sugestii o unikaniu stresu, ale, niestety, doktor może odkryć dużo poważniejsze powody Twoich ciągle zimnych dłoni. Pierwszym z nich są choroby o podłożu autoagresywnym, inaczej kolagenozy [3]. Sporo z nich wywołuje objaw Reynauda [4]. By go zdiagnozować, wystarczy włożyć dłonie do zimnej wody i sprawdzić, czy nie robią się niemal białe. Jeśli mocno bledną, istnieje prawie pewność, że cierpisz na zaburzenia krążenia krwi, wywołane np. twardziną czy chorobą reumatyczną. Kolejnym powodem zimnych dłoni może być niewydolność nerek. Jest to poważna choroba, prowadząca do nadciśnienia, ostrej niewydolności krążenia czy zapalenia płuc.
Lekceważoną przyczyną niewydolności krążenia jest również… picie kawy, palenie papierosów oraz nieodpowiednia dieta. Wszystko, co szkodzi sercu, szkodzi też naszemu samopoczuciu. Należy więc rozważyć, czy nie skorzystać z pomocy lekarza podczas odstawiania używek.
Jeśli specjalista wykluczy wszystkie wyżej wymienione przyczyny, na liście pozostaje obciążenie genetyczne. Polega ono po prostu na nierównomiernym rozmieszczeniu naczyń krwionośnych, co prowadzi do nadmiernego marznięcia dłoni.
Dbaj o odpowiednie ogrzewanie dłoni oraz uważaj na to, by nie były uciskane przez biżuterię! Stosuj też odpowiednie podkładki pod nadgarstki – szczególnie, jeśli spędzasz wiele godzin przy komputerze. Lodowate dłonie powinno się także często masować i nie zapominać o naprzemiennych kąpielach w zimnej i ciepłej wodzie. Ruch usprawnia cały układ krwionośny – a zatem musisz zacząć ćwiczyć! Powinnaś też rzucić palenie oraz ograniczyć kawę…
Źródła i dodatkowe informacje
1.2.3. www.termedia.pl › … › Przewodnik Lekarza › Archiwum › 6/2000
4. czasopisma.viamedica.pl/fmr/article/viewFile/10235/8735