„Gorąco wypływające z pęcherza” – tak starożytni określali to, co dzisiaj znamy jako zakażenie układu moczowego (ZUM). Leczenie schorzenia opierało się niegdyś na ziołach, upuszczaniu krwi i oszczędzaniu sił (1). Dopiero w latach trzydziestych XX wieku pojawiły się terapie antybiotykowe, a problemy z pęcherzem przestały być nieuleczalne.
ZUM – czym jest?
Zakażenie układu moczowego to – najogólniej mówiąc – infekcja bakteryjna układu moczowego. W zależności od odcinka układu moczowego, który został zakażony, można wyróżnić: zapalenie pęcherza moczowego (kiedy dotyczy dolnego odcinka dróg moczowych) oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek (infekcja górnego odcinka). Zdecydowanie poważniejsza – ale na szczęście dużo rzadsza – jest druga dolegliwość (2). Przyczyną obu schorzeń jest najczęściej bakteria Escherichia coli.
Z problemami z pęcherzem zdecydowanie częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że cewka moczowa jest u nich krótsza, podobnie jak odległość między ujściem cewki moczowej a odbytem. Szacuje się, że niemal połowa kobiet przebyła zakażenie dróg moczowych przynajmniej raz w życiu. Niestety, bardzo często zdarzają się nawroty choroby(2).
Czy zmagasz się z zakażeniem układu moczowego?
W większości przypadków zespół objawów jest charakterystyczny. Do najczęstszych symptomów należą:
- otrzeba częstego oddawania moczu – w skrajnych przypadkach może powodować konieczność natychmiastowej wizyty w toalecie, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie,
- ból w okolicach podbrzusza,
- pieczenie bądź ból podczas oddawania moczu.
Do objawów odmiedniczkowego zapalenia nerek, oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, zalicza się także gorączkę i silny ból brzucha.
Czy można skutecznie wyleczyć ZUM?
Możesz odetchnąć z ulgą – niemal we wszystkich przypadkach, po odpowiednio długim stosowaniu właściwego antybiotyku (lub połączenia kilku), dochodzi do całkowitego wyleczenia. Jeżeli tak się nie dzieje, to sygnał, że przyczyną jest poważna choroba układu moczowego. W takim przypadku trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Niedogodnością występowania ZUM – mimo względnie łatwego ustępowania objawów – są częste nawroty infekcji.
Jak zapobiegać problemom z pęcherzem?
Aby zniwelować ryzyko zakażenia, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę okolic intymnych, zwłaszcza przed stosunkiem płciowym. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu (około 1,5 l dziennie oraz dodatkowa szklanka płynu przed stosunkiem). Nie należy odwlekać oddawania moczu, także po stosunku. Sok z żurawiny powinien od dzisiaj stać się Twoim codziennym towarzyszem – zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych.
Kiedy pojawią się u Ciebie nieprzyjemne objawy ZUM, koniecznie udaj się do lekarza, by ustalić sposób leczenia. Szybka interwencja pozwoli szybko i skutecznie poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami.
Źródła i przypisy
1. Graham Wilson: Topley and Wilson’s Principles of bacteriology, virology and immunity. In 4 volumes. Arnold, 1990, s. 198.
2. DR Lane. Diagnosis and management of urinary tract infection and pyelonephritis, 29 (3), s. 539–52, 2011.
D-mannoza tak. Brałam urozax i daje świetne efekty.
Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na d-mannozę, która pojawiła się ostatnio na rynku. Są już produkty na polskim rynku z tą substancją, choć nie wszystkie mają odpowiednio wysokie dawki, przez co skuteczność jest mniejsza. Ale cena dużo lepsza niż przy sprowadzaniu np. z Anglii. Substancja warta rozważenia, żeby nie żywić się zbyt często antybiotykami….